foto807-795x385

Futbalovo zvedavé, talentované deti ponúkli mnoho myšlienok

Foto: Marek Čecho | Text pod foto: Futbalový život detí a mládeže na Honte pulzuje v súčasnosti bohato. Inak by sotva tí, ktorí boli aj na turnaji detí, odkiaľ je tento záber, hovorili pochvalne, ale i strategicky uvážlivo o napredovaní futbalu detí a mládeže nielen v regióne Hont, ale naprieč celým Slovenskom. Je dobré, že ani títo chlapci pri bežnom vedení lopty si nezakrývali svoje oči, lebo sa snažili udržať skvelé ťaženie na súperovu bránu.

Ostatný víkend ponúkol v kúpeľnom mestečku Dudince netradičné sondy. Do duší mladých talentovaných futbalistov, ale i tých, ktorí futbal milujú desaťročia. V sobotu 8. júna odohrali na kvalitne tráve útulného a do prekrásnej prírodnej scenérie vhodne zasadeného štadiónika FK Slovana Dudince žiacke majstrovské futbalové zápasy v kategóriách U15 a U13. Súpermi domácich Dudiniec boli žiaci reprezentujúci FTC Fiľakovo. Klub, ktorý vznikol ešte v roku 1908 a má skutočne bohato popísané svoje dejiny. Tréner U15, bývalý skvelý futbalista Ľubomír Šimkovič, ktorý hrával futbal vo Fiľakove, Nových Zámkoch ba aj v Nitre, po nerozhodnom výsledku svojho kolektívu s domácim Slovanom 0:0 povedal:

„Bolo sa na čo pozerať. Po trávniku behalo, snažilo sa tvoriť a vyhrať viacero talentovaných chlapcov a dievčat. Tak na jednej, ako i druhej strane. Také krásne športové ponuky prostredníctvom futbalu detí ponúkajú možnosť návratov aj do našej futbalovej minulosti. Mňa konkrétne trénoval okrem iných vo Fiľakove aj Jožko Tománek, ktorý hral futbal v drese československej reprezentácie aj na slávnej Maracane v Brazílii a sám Pelé mu odovzdal loptu na pamiatku ako ocenenie jeho futbalovej hry v súboji s majstrami sveta. Dnes nevieme, čo vyrastie z týchto chlapcov či dievčat, ale talenty pre vrcholový futbal behajú vo Fiľakove aj na Honte. Je dobré, ak sa im venujeme, dávame im príležitosť futbalovo i ľudsky vyrastať.“

Zaujímavé názory. Roman Jelok, novodobý architekt futbalu detí a mládeže, ktorý podchytil detský futbal vo chvíli, keď sa deťom nemal takmer kto v tomto kúpeľnom mestečku futbalovo venovať, vo voľnej debate pridal tiež svoju tehličku skúseností:

„Práca s deťmi aj vo futbale potrebuje celého človeka. My sme malým mestečkom, ale je dobré, že od vedenia mesta i Kúpeľov Dudince a.s. cítime podporu. Aj tu žijú ľudia zanietení pre futbal. Snažíme sa do tohto diania vťahovať i futbalové rodiny z blízkeho okolia. Je to beh na dlhé trate. Slovensko má asi na svete najviac futbalových rozhodcov a futbalových trénerov, len pre konkrétnu prácu nás zostáva na slovenskom vidieku čoraz menej. Vážim si spoluprácu so všetkými, ktorí sú napríklad aj dnes na našom štadióne. Dokonca aj zopár kúpeľných hostí, ktorí sa prišli pozrieť na naše deti.“

Pozrieť sme sa prišli aj z internetového magazínu Náš Hont. Vediac, že v kategórii U15 patrí Dudinciam a Fiľakovu síce stred tabuľky, ale v ich dresoch bolo skvelé obdivovať napríklad hru Niny Korimovej, Jozefa Oláha, Nikolasa Bološa, Patríciu Megyeriovú v modrých dresoch Fiľakova či Ladislava Kováča, Matúša Plevu, Samuela Sopka, Alexa Schvarca, Romana Poljaka a ďalších z domáceho kolektívu.

Domáci tréner Miroslav Žirko dával často pokyny svojim hráčom vo chvíli, keď sa im nedarilo, pochválil ich, keď niečo urobili futbalovo precízne. Po zápase sme si prisadli k Nine Korimovej, ktorá hrá pohostinne žiacku ligu v družstve MFK Dukla Banská Bystrica. Pútala nás vyspelou technikou, dobrým čítaním hry i nádherným futbalovým pohybom. Ona sama nám povedala:

„Snažím sa učiť, trénujem veľa, mám aj trénera vo Fiľakove, ktorý sa mi venuje individuálne. Zatiaľ navštevujem Základnú školu vo Fiľakove a po jej ukončení sa rozhodnem po rozhovoroch s rodičmi, kam pôjdem hrať futbal a študovať. Už sa mi dnes ozývajú z Trnavy, Bardejova i iných ženských klubov.“

Len tieto ívery zaznamenávame z našej širokej spoločnej debaty. Počas nej sme si všímali priebeh zápasu U13 a tam opäť viacero talentovaných chlapcov. Videli sme nádherný gól z kopačky Lukáša Zekuciu, kapitána domácich, ktorým dostal bombou pod žrď svoje družstvo do dvojgólového vedenia. Rovnako sa však „kapitánsky“ zachoval i hosťujúci Dominik Mede. Ten si skvele poradil v skrumáži s loptou a šikovne zasunul za chrbát brankára Dudiniec Patrika Dodoka.

Pútali nás rovnako skvelé zákroky hosťujúceho brankára Alexeja Ostrihoňa, ale i domácich hráčov Tomáša Antuša, subtilného Simona Laurinca, Martina Žirka i ďalších. Domáci nakoniec za veľkej horúčavy porazili Fiľakovo 4:1.

„Tu nie je dôležité víťazstvo. Skôr by sme sa mali zaoberať, akými cestami budeme pre tie deti zdokonaľovať ich futbalový i ľudský rast,“

poznamenal po jednej skvelej akcii maličkého a najmladšieho na ihrisku, ale futbalovo veľmi šikovného Gregora Jambora z kolektívu Slovana Dudince bývalý internacionál, futbalista niekdajšej extraligovej Nitry, počas vojenčiny hráč Dukly Praha a Dukly Banská Bystrica Ing. Ján Zekucia. Dnes starý otec. Zvyknutý na futbalovú náročnosť z čias svojich futbalových úspechov.

A ešte jedného pána hodno v tejto súvislosti spomenúť. Rozhodcu Ľubomíra Dada z Krupiny, ktorý venoval tým malým ratolestiam vlastne podstatnú časť zo svojej voľnej soboty.

Prečo píšeme tieto riadky? Mnohí zo spomenutých i v tomto článku menovite nespomínaných pri tom fundovane hovorili v pozitívach a trápeniach aj o futbale detí vo Vyškovciach, Krupine, Hontianskych Nemcoch, Látkach, Bzovíku, Banskej Štiavnici, Túrovciach, Sebechleboch, Žemberoviach, kde registrujú osobnú angažovanosť bývalého skvelého rozhodcu s odznakom FIFA, pána Jozefa Marka. Aj tak hodno propagovať úprimné futbalové dobro pre naše deti či vnúčatá. V spájaní futbalu so životom, ktorý majú pred sebou.