_DSC6414

Hontianski mladí futbalisti prekvapili na Venglošovom pohári

Úvodná foto: Takto zachytil mladých reprezentantov regiónu Hont, výber futbalistov 14-ročných a mladších na 26. ročníku medzinárodného halového turnaja o Venglošov pohár fotoreportér Ján Miškovič.

Na 26. ročníku medzinárodného halového futbalového turnaja 14-ročných chlapcov a mladších v banskobystrickej hale VŠC Dukla na Štiavničkách kvalitnou hrou prekvapili azda najviac mladí futbalisti regiónu Hont. 

Tento turnaj je spravidla obsadzovaný kvalitnými družstvami spomenutej vekovej kategórie, na ktorej už hrali mladí reprezentanti Slovana Bratislava, Plastiky Nitra, SCP Ružomberok, ale napríklad aj Vasasu Budapest, Dózsa Ujpest, Honvédu Budapest, Vácu, tiež viaceré kolektívy z Poľska, Rakúska či Nemecka, ale aj Českej republiky. Medzi účastníkmi organizátori registrujú mladých futbalistov z Dukly Praha, Baníka Ostrava, Zbrojovky Brna, Drnovíc, ale predovšetkým z Olomouca, ktorého reprezentanti štartovali na tomto podujatí už po 16. raz. 

Vysokú kvalitu podujatia si pochvaľovali nielen prítomní diváci a tréneri jednotlivých družstiev, ale pozitívne hodnotenia prinášali tesne po skončení turnaja aj jednotlivé médiá. Tak printové, ako aj elektronické, 

Nás upútal názor trénera víťaza turnaja, Sigmy Olomouc, Michala Kovářa, ktorý okrem iného povedal: 

„Teší ma, že sa nám podarilo v silnej konkurencii zvíťaziť. Hlavne výbery Stredoslovenského futbalového zväzu a Východoslovenského futbalového zväzu, ale na prekvapenie aj regiónu Hont. Až na jeden zápas produkovali veľmi kvalitný futbal. Som spokojný aj preto, lebo organizátori pripravili znova podujatie na veľmi dobrej úrovni aj po spoločenskej stránke. Podstatné bolo, že každý zo šiestich účastníkov produkoval iný herný štýl , čo chlapcom v tomto veku prospelo.“

Tieto slová sú o to zaujímavejšie, že ich vyslovil majster Európy v družstve Československa, keď mal 16 rokov a hral v reprezentácii spolu s banskobystrickými hráčmi Marekom Penksom, rodákom z Veľkého Krtíša, a Marošom Matejkom, ktorých si vybrali tréneri do vtedajšej československej reprezentácie z mládežníckej základne armádnej Dukly Banská Bystrica. 

Už dávno sa nestalo, aby z turnaja odišlo každé družstvo aspoň s jednou prehrou. Ostatný obhajca prvenstva, výber Stredoslovenského futbalového zväzu (SsFZ), spolu s víťazným Olomoucom prehrali svorne pri systéme každý s každým na 26. ročníku Venglošovho pohára po jednom zápase, tretí v poradí - výber Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) prehral na turnaji dvakrát a štvrtý, výber Hontu, našiel síce až troch premožiteľov, ale hral kombinačný, technický futbal s viacerými talentovanými chlapcami, ktorí obstáli aj v hernej kreativite. 

Rovnako trikrát prehral aj MFK Dukla, ale skončil celkovo piaty, lebo v turnaji dal súperom menej gólov (celkom 8 a viac dostal – celkom 18). Kým štvrtý Hont skóroval do sietí súperov 11-krát a mal tretiu najlepšiu obranu, ktorú prekonali a gólovo potrestali súperi 16-krát. 

Šiesta priečka patrila reprezentantom Jupie Futbalová akadémia Mareka Hamšíka,


Záber zo zápasu reprezentantov regiónu Hont v banskobystrickej hale VŠC Dukla na Štiavničkách. Chlapci Hontu bojujú o dôležité body v červeno-čiernych dresoch.

Najlepšími brankármi turnaja boli Zigmund Hostačný z družstva Výberu SsFZ a Patrik Novota z Výberu VsFZ. Ocenení boli aj dvaja najlepší hráči turnaja - nováčik na tomto turnaji Adrián Berky z družstva Hontu a Daniel Lapúšek z dužstva VsFZ. 

Po turnajovej eufórii je vhodné analyzovať na stránkach regionálnej internetovej tlače účinkovanie reprezentácie Regiónu Hont, ktorú na rozdiel od ostatných tvoril výber chlapcov z dvoch susedných krajín, presnejšie maďarského a slovenského Hontu. Odraz dlhoročnej spolupráce nadšenca a odborníka mládežníckeho futbalu Maďarska, Zoltána Ofellu, ktorý v súčasnosti pracuje v FC Hatván. 

Tentoraz zásluhou zakladateľa a architekta Venglošovho pohára - Mgr. Petra Benedika - boli spolu s maďarskými talentovanými futbalistami zapojení do prípravy bývalí hráči úspešnej mládežníckej Dukly Banská Bystrica, v súčasnosti mládežnícki tréneri Ján Tršo, Zdenek Kamas, René Babušík a Marcel Dohnálek s vybranými chlapcami z Dudiniec a okolia, Veľkého Krtíša, Lučenca a Detvy, v prepojení na trénerov detí a mládeže Dudiniec – Romana Jeloka a Miroslava Žirku - aby dokumentovali v praxi, že aj vidiecke kluby sú pod dobrým vedením schopné konkurovať vyspelým akadémiám či mládežníckym základniam ligových klubov. Chce to iba kvalitu tréningov, dobrú motiváciu hráčov a sebadisciplínu do tréningového procesu zainteresovaných. Stalo sa. A za to si všetci, vrátane detí zo spomínaných klubov zaslúžia aj verejné ocenenie.

Organizátori turnaja si pri tejto príležitosti pripomenuli i zisk posledného desiateho titulu majstrov bývalého Československa a Slovenska, ktorý získali dorastenci banskobystrickej Dukly. V sezóne 1994/1995 bez jedinej prehry získali Benedikovci titul majstrov Slovenska. Na Štiavničkách sa pri tejto príležitosti zišli i nasledovní hráči, ktorí tento titul vybojovali: Jozef Hanák, Rasťo Paučo, Peter Hudec, Laco Hurík, Štefan Póch, Miloš Foltán, Martin Laurinc, Vraťo Greško a Vlado Helbich. Na zisku titulu sa podieľali i Richard Zajac, Robo Padych, Ivan Bartoš, Robo Rák, Dušan Sninský, Ľuboš Perniš, Peter Pikula, Vlado Cibuľka, Palo Škorník a Gabo Jenčík, ktorí z rôznych príčin svoju neúčasť organizátorom oznámili a zároveň sa ospravedlnili. 

Za reprezentáciu Dukly a mesta Banská Bystrica sa im poďakoval generálny manažér MFK Dukla Milan Smädo. Práve MFK Dukla sa snaží nadviazať kvalitou svojej práce na svetlé tradície futbalu armádnej Dukly tak seniorskej, ako aj mládežníckej i z pohľadu kvality európskeho futbalu. 

Kruhy blízke vedeniu MFK Dukla tvrdia, že popri FK Rakytovce by sa aj FK Slovan Dudince mohol stať kooperujúcim v spolupráci s MFK Dukla. Tohoročná jar by to mohla potvrdiť. Alebo vyvrátiť. Všimli sme si však na podujatí aj prítomnosť primátora mesta Dudince PaedDr. Dušana Strieborného, ktorý odovzdával jednu z cien.