foto401-795x385

Krásne svedectvá zo Želoviec (nielen) do futbalového sveta

Foto: Nagy, senior | Text pod foto: Tomáš Medveď, predseda Klubu ligových kanonierov Slovenska odovzdáva pamätné plakety KLS (Klubu ligových stovkárov) zaslúžilým funkcionárom futbalu Želoviec Ľudovítovi Kiššimonovi (uprostred) a Štefanovi Zaťkovi. Obaja pôsobili v klube aj ako futbaloví tréneri

Tak ako prechádzalo zložitými geologickými premenami prírodné prostredie Ipeľskej kotliny, zmenami v kraji na juhu Slovenska, neďaleko hraníc s Maďarskom, prechádzal aj ľudský život. Pre človeka z obdobia bohato popísanej histórie, pre občanov Želoviec ostala najmä úrodná pôda, štrky, piesky, stavebný kameň, tehliarska hlina, ale aj hnedé uhlie a minerálne vody, ktoré nachádzame v katastri obce a na okolí.

Údolie Ipľa so širokým zátopovým územím a okolitými pahorkatinami poskytovalo dostatok potravy i ochranu pre človeka a vytváralo ideálne prostredie pre život. Dôkazov na také tvrdenia je množstvo. Zamerajme sa teraz na zmeny, ktoré sa tu rodili v ľudskej duši v oblasti športu, futbalu zvlášť. Aj v Želovciach pribúdalo na úseku futbalovej histórie množstvo učiteľov, hráčov, trénerov, funkcionárov, verných fanúšikov, ktorí žiadali aspoň vo svojom vnútri, ak to nerobili napríklad verejne, aby ich nasledovali ďalší.

História z tejto obce, tá futbalová bola, je a bude násobená, lebo vždy budú takí, ktorým na raste futbalového umenia či aspoň zotrvávaní na tom, čo už bolo dosiahnuté, bude záležať. Naším zámerom bolo v deň obce, presnejšie 10. augusta toho roku, hľadať srdcia takých, u ktorých futbalové hľadanie začalo.

„Chlapča futbalové, spoznávaj seba, futbal, futbalové bytie, futbalové vedomie, lebo do týchto praktík je zhustená celá obsiahla futbalová filozofia,“ povedal nám na podujatí v Želovciach, prvom v bohatej histórii tejto futbalovými dejinami opradenej obce, Peter Benedik, tréner Klubu ligových kanonierov Slovenskej republiky, ktorí prišli do Želoviec len z jediného dôvodu: lebo tak isto stále milujú futbal ako im podobní v Želovciach.

Pýtate sa ktorí? Nuž, Tomáš Medveď, autor 103 ligových gólov, v súčasnosti riaditeľ Klubu ligových strelcov, Jozef Kožlej, ktorý strieľal ligové góly aj v iných zahraničných ligách a dal ich spolu 178, Róbert Semeník, rekordér medzi prvoligovými stovkármi. Za jednu futbalovú sezónu v drese 1. FC Košice dal 29 ligových gólov a celkom ich dal aj v zahraničných ligách spolu 140. Divákov tu prišli nádhernými futbalovými kúskami zabávať aj ďalší skvelí futbalisti, ktorí úspešne pôsobili v zahraničných ligách, Marek Penksa, majster Európy ešte ako 16-ročný, Marek Hollý, známy skvelými výkonmi hlavne v najvyššej ruskej lige, Samuel Slovák, vyspelý technik, z veľkého a slávneho Slovana Bratislava išiel hrať ligu do Španielska, lebo jeho dobrá technická zdatnosť, ktorej sa učil už v rodnej Nitre, ho tam predurčovala.

Ale mohli by sme takto písať konkrétnejšie v superlatívoch aj o ďalších, čo tvorili výber Klubu ligových kanonierov s domácimi Želovcami. Boli to brankári Miroslav Filipko a Marcel Dohnálek a hráči do poľa: Martin Obšitník, Ondrej Debnár, Jozef Valachovič, Andrej Porázik, Attila Pinte, Ľubomír Orabinec, Dušan Borbély, ale aj domáca posila Patrik Rys. Domáci veteráni sa spoliehali na svoj skúsený kolektív, ktorý v krajskej súťaži viedol Štefan Dohnálek.

„Človeka musí hriať pri srdci, ak vidí dnes už takmer šesťdesiatnikov ešte umne v dresoch Želoviec naháňať to malé kožené čudo. Preč sú časy, keď do Želoviec chodievali hrávať pravidelne známe futbalové kluby z celého stredoslovenského regiónu. Dnes tu však máme futbalový výkvet hráčov, ktorým tlieskali na burácajúcich tribúnach diváci v Nemecku, Španielsku, Rusku, po celej Európe. Osobne sa mi páčilo, že Tomáš Medveď, Martin Hollý a Marek Penksa strávili na ihrisku tréningovú jednotku aktívne medzi deťmi, mladými futbalistami Želoviec, aby potom pobavili celú obec i fanúšikov z okolitých dedín. A pán starosta Štefan Rimaj? Skvelé! Moderoval, spoluorganizoval, jeho srdiečko skutočne bije pre dnešné Želovce a futbal v nich. Bol to pre mňa osobne krásny deň obce,“  povedal pre magazín Náš Hont bývalý ligový futbalista Dukly Banská Bystrica, ktorý trénoval futbal v Želovciach vyše 5 rokov. Mal však jednu prosbu.

„V inom publicistickom príspevku venujte v magazíne Náš Hont širší priestor aj bývalým domácim futbalistom a funkcionárom. Zaslúžia si to. A nielen futbalisti!“

Štefan Dohnálek a touto cestou aj čitatelia magazínu Náš Hont dostávajú prísľub, že ešte do konca mesiaca august 2019 sa tak stane. Veď nakoniec toto, čo je tu napísané, je iba malinký futbalový íver z košatého stromu aktivít, ktoré sme tu počas dňa obce v Želovciach s úžasom sledovali a prežívali.

„Pán starosta, nech tento dres Klubu ligových kanonierov SR bude motivačným prvkom pre futbalové návraty do úspešných rokov futbalu vo vašej krásnej obci. Poteší, ak aj v Želovciach uchováte takto pamiatku na nádherné góly, ktorým tlieskali tisíce divákov z futbalových tribún. Zároveň ďakujeme za milé a dôstojné prijatie početnými divákmi na vašom krásnom ihrisku,“ povedal Tomáš Medveď starostovi obce Štefanovi Rimajovi, keď mu odovzdával tento dres.