null

Úvodné foto: Návštevník Kúpeľov Dudince a,s., si veľmi pochvaľuje kvalitu služieb tak v kúpeľnom dome Rubín( na snímke) ako i chodbou spojený ďalší rekonštruovaný kúpeľný dom Smaragd. Minerálna voda v Rubíne je podľa vyjadrení klientov veľkým ťahákom navštevovať tieto liečebné a relaxačné zariadenia pravidelne. | Foto: archív Kúpeľov Dudince a.s.

Liečivá sila slnka, ticha a vody

Úžasná ponuka z najmenšieho kúpeľného mestečka Slovenskej republiky do celého sveta. Ako vníma také konštatovanie na úvod nášho netradičného rozhovoru pre internetový portál Región Hont a štvrťročník Slovenskí velikáni riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu v Dudinciach Ing. Boris Benický, ktorý je v tejto náročnej funkcii takmer 7 rokov?


Na snímke Ing. Boris benický, riaditeľ Oblastnej kancelárrie cestovného ruchu v Dudinciach po jednom z viacerých rozhovorov pre médiá v Slovenskej republike. | Foto: autor rozhovoru

Pán riaditeľ, slnko je všade na svete, ale v spojení s tým nevšedným tichom prírody a skvelými liečivými minerálnymi prameňmi v Kúpeľoch Dudince a.s., to už je svetská devíza. Cítiť to v tejto oáze ticha a pokoja aj po toľko omieľanom COVIDe v celom svete?

Dudince sú výnimočné dokázateľne tým, že je tu 257 slnečných dní v roku. Iné kúpeľné destinácie v Slovenskej republike toto nemajú. To je prvý fakt. Druhým je to, že také zloženie liečivej vody, aká je v kúpeľných domoch Rubín a Diamant neexistuje nie len  nikde inde na Slovensku, ale ani vo svete. Odborníci vám potvrdia, že podobné liečivé pramene sú síce aj v Japonsku a francúzskej Vichy, ale v tých našich, tu v Kúpeľoch Dudince je minerálna voda podľa vyjadrení odborníkov 2x viac mineralizovaná a tým aj 2x liečivejšia ako vo Vichy. Len pre informáciu, vo francúzskom mestečku Vichy, ktoré sa rozprestiera v strednom Francúzsku, leží na brehoch rieky Aller a má rozlohu 5,85 km² nie všetky pramene sú liečivé. Pre porovnanie, kúpeľné mestečko Dudince sa rozprestiera na rozlohe 6,85 km² a liečivý prameň je k dispozícii aj na pitie verejne pred liečebným domom Rubín.

No a tretím faktom je známe dudinské ticho. Je tu lesopar, ktorý sa rozlieha na ploche 13,5 hektára a spolu s kúpeľnými parkami poblíž kúpeľných domov vytvára oddychovú plochuu o rozlohe 20 hektárov. Ide o skutočnú oázu ticha a pokoja nie len pre kúpeľných hostí, ale i pre bežných návštevníkov na ploche 20 hektárov. Samozrejme našim návštevníkom ponúkame i ďalšie atrakcie s odborným výkladom v blízkom i vzdialenejšom okolí. Atrakciami sú napríklad neďaleké Skalné obydlia v Brhlovciach, ktoré sú slovenským unikátom a vzácnym klenotom, o ktorom tuší len málo ľudí. Ide o komplex skalných obydlí vytesaných do tufu.

V minulosti tieto obydlia slúžili ako ochrana pred Turkami, neskôr ako domy pre chudobných. V súčasnosti sú tieto skalné obydlia pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.

Tieto skalné obydlia sú zaujímavé nielen na pohľad. Ukrývajú v sebe jedinečnú vlastnosť – v lete chladia a v zime hrejú. Tieto mimoriadne vzácne obydlia sú dôkazom svojrázneho, ale zato i šikovného spôsobu života. Podobne sa návštevník, turista či hosť Hontu môže zoznámiť tiež s dúpencami nad obcou Hontianske Tesáre, kde ide o 5 až 6 metrov veľké  a 180 až 200 centimetrov vysoké skalné izby. Neďaleko je známa a atraktívna Tesárska roklina. Je potrebné zdôrazniť, že ide o inú roklinu ako sú tie, na ktoré sú turisti zvyknutí v Slovenskom raji. Z Tesárskej rokliny srší na slovenské pomery poriadna nevšednosť. Roklina vznikla pôsobením vody na vulkanické horniny. Tieto horniny sú pomerne slabo odolné a vďaka tomu bolo vytvorené jedinečné, i keď krátke, kaňonovité údolie.

 Pramene vody stekajúce po vulkanických horninách vytvárajú očarujúce vodopády. Spolu tu môžete obdivovať až 4 vodopády, pričom najvyšší z nich má 8 metrov. Prechod roklinou je poriadnym zážitkom, ktorý vám obohatí rôznorodý terén a klimatické podmienky. Úvodný, typicky vlhký a chladný vzduch vystrieda dramatickejší prechod cez skaly, naplavené drevo či uzučké priestory medzi dvomi majestátnymi skalnými stenami. Celkom ponúkame až 15 sprievodných atrakcií v pôsobnosti našich sprievodcov z Oblastnej organizácie cestovného ruchu v Dudinciach.

Skúsme trochu zabŕdnuť do štatistík o návštevnosti prostredníctvom faktov. Porovnávajme roky minulé a súčastné v regióne Hont... Za tým je skrytá aj vaša práca. Ako vyzerala niekedy a aká je dnes?

Až po rok 2019 sme registrovali v našom regióne nárast  návštevníkov. Ten rok 2019 bol pre návštevníkov nášho regiónu, našej oblasti - najatraktívnejší, s najväčším počom návštevníkov i prenocovaní. Potom prišiel COVID a s ním aj čiastočný útlm. Prišli ekonomická kríza, energetická kríza, inflácia, počet zahraničných turistov klesol po roku 2019 na nulu, našťastie prišli roky 2022 a 2023, dá sa povedať, keďže sme neboli až tak závislí na zahraničnej klientele, dostali sme sa aj s prenocovaniami tam, kde sme boli v roku 2019.

Ako už vyššie uvádzame, rozhovor robíme pre printové médium Slovenskí velikáni a internetové - Región Hont. Tvrdíte, že zahraničných návštevníkov je tu pomenej. Teraz tu bude napríklad známa Dudinská päťdesiatka?...Ktorí z tých známych velikánov vo svete Dudince navštívili či navštevujú? Priťahujú ďalších?

Zaujímavá otázka. Na prvý pohľad ľahká, ale s ťažkou odpoveďou. Pravda, ak nechceme a my to ani nemáme zaužívané, byť frázovití, znova musíme ponúknuť najčerstvejšie fakty. Aj teraz robíme analýzy  a porovnávame prínosy z jednorázových stálych akcií či návratov k velikánom nášho národa, ale i národov a národností, ktorí našu destináciu navštevovali či navštevujú. O tom možno viac a konkrétnejšie preto v blízkej budúcnosti. Viete, minulosť je za nami, budúcnosť modelujeme projektovo a žijeme teraz. So súčasnosťou sme, som presvedčený, tak vašu či našu čitateľskú verejnosť oboznámili.

V známych recepciách kúpeľných domov máme vnútorný televízny kanál, na ktorom operatívne prinášame naše novinky, napríklad aké služby ponúkame, kedy, kde aké zájazdy, kultúrne podujatia a iné, pre návštevníka veríme, atraktívne, vzdelávacie, zábavné či relaxačné pripravujeme. Snažíme sa komunikovať prostrredníctvom množstva komunikatívnych kanálov. Medzi tie stále, a to nás teší, patria tak internetový portál Región Hont, ale najnovšie aj čitatelia štvrťročníka Slovenskí velikáni. Veríme, že sa to prejaví na návštevnosti pozitívne.

Vážime si vašu realitu a otvorenosť, zároveň vás berieme za slovo. O štvrť roka prídeme s ďalšími otázkami a už dnes sa znova tešíme na vaše fundované a dobré, užitočné zvesti. Pre našich čitateľov a vašich potencionálnych hostí. Aj my  ponúkame systémové a užitočné predely našou serióznou, nie senzáciechtivou komunikáciou. Za dnešok aj preto ďakujeme.

Otázky kládol a za odpovede poďakoval J. Mazár