foto258-795x385

Návraty k plodom umu i vnútorného bohatstva našich predkov

Foto: archív obce Veľká Čalomia | Text pod foto: Tak vyzerali zrúcaniny historicky hodnotného územia, na ktorom žili, pracovali a písali dejiny naši predkovia pred rekonštrukciou Pustého kostola zásluhou pánov architekta Miroslava Suru, Vendelína Plhoša a niekoľkých ďalších nadšencov.

Vážim si ľudí, ktorí sú vo svojej práci profesionálne zdatní a svojou každodennosťou voňajú ľudskosťou, skromnosťou, človečinou. Som rád, že mi život dovoľuje medzi takými pobudnúť, porozprávať sa s nimi, zaspomínať, oceniť a pochváliť produkty ľudského dobra, umu, i veľkých hodnôt súčasníkov aj našich predkov.

Pred časom sme s pánmi Jurajom Sarvašom, našim jedinečným poétom, mimochodom úžasným milovníkom športu a histórie, ale aj známym architektom Jozefom Frtúzom rozprávali aspoň okrajovo aj o tom čo bolo vzácnou súčasťou našej vidieckej krajiny v katastroch jednotlivých obcí. Tak sme sa dostali až k renovácii kaplnky sv. Antona Poduánskeho na kamennom podstavci chotárov troch tekovských dedín – Podlužian, Novej Dediny a Hronských Kosíh.

Pomník svätca aj dnes, a to je veľmi chvályhodné, dominuje znova ako tomu bolo po celé stáročia, zvlnenému kobercu úrodných polí na malom návrší. Nie o tom však chcem teraz obšírnejšie písať. Keďže žijem a pohybujem sa často v regióne Hont oceňujem možnosť, že aj región Hont má svoje bohaté návraty k histórii našich predkov. Sám sa rád zoznamujem, na prvý pohľad napríklad aj s nenápadnými terénom, v ktorom žijem, ktorý spoznávam.

Keď idete po ceste medzi Slovenskými Ďarmotami a Šahami, dorazíte k obci Veľká Čalomija. Tam, na okraji obce zbadáte smerovku, ktorá ukazuje do poľa, na prvý pohľad do pustatiny. No treba ju sledovať, lebo vedie na kopček k Pustému kostolu. Tam, nad spomínanou obcou nájdete krásne zrekonštruovanú ruinu takmer tisícročného Pustého kostola patriaceho k najkrajším sakrálnym stavbám na celom Slovensku. Z dostupných prameňov, historicky podložených sa dozviete, že kostol bol postavený niekedy v 11. – 12. storočí na mieste dávneho pohanského pohrebiska.

A takto vyzerá zrekonštruovaný Pustý kostol vo Veľkej Čalomii na našom Honte po odborných zásahoch Ing. Architekta Miroslava Suru, slovenského historika umenia a architektúry za výdatnej pomoci niekoľkých nadšencov a skalných obnovy pamiatok našich predchodcov.

Počas pustošivých tatárskych nájazdov bol zničený, no ešte v stredoveku ho obnovili a fungoval až do roku 1686, odkedy začal chátrať. Lokalita Pustého kostola predstavuje významné archeologické nálezisko. Archeológovia tu na základe odborného bádania potvrdili nález významných staroslovanských hrobov a tiež vzácne akvamanile (nádoba, ktorú niekedy používali kňazi pri rituálnom umývaní rúk – pozn. autora) v podobe koňa s jazdcom. Pustý kostol vo Veľkej Čalomii dnes predstavuje akési mini múzeum v prírode a je prístupný širokej návštevníckej verejnosti. Tak ako stránky magazínu Náš Hont, všetkým čitateľom. Len okrajovo, keď som už spomenl akvamanile. Podobné sú za peniaze sprístupňované v múzeách vo Švédsku a Dánsku, ale aj v blízkom Maďarsku.

Dôvody, prečo bolo dobré urobiť archeologický prieskum sú širšie obsiahnuté v odbornom výklade archeológa Dr. Václava Hanuliaka. Prieskum, ktorý tu robili ukázal, že kostol, ktorý je dnes aj zásluhou ďalšieho architekta, košického rodáka Miroslava Suru sprístupnený širokej verejnosti potvrdil, že ho stavali v dvoch etapách – románskej a gotickej.

 

Hádam dosť faktografie, prečo o tom písať, informovať a tvorcom obnovy aj takou cestou verejne poďakovať. Dôkaz, že aj v súčasnosti medzi nami žijú kvalitní odborníci, plní ľudskosti a ochoty vracať sa k tom, čo zdobilo um, zručnosť i ľudské bohatstvo našich predkov.