foto111-795x385

Nevšedné stretnutie futbalistov skončilo úspešne: Dukla Banská Bystrica si vybojovala postup

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Pohľad na kolektív armádnej Dukly Banská Bystrica po rokoch tesne pred zápasom Dukla – Korňa na štadióne v Dudinciach. V hornom rade prvý sprava PhDr. Jozef Ivan, ktorý odpovedal po podujatí na naše zvedavé otázky.

Keď po minulotýždňovom nevšednom, ale skvelom podujatí začínajúcich, súčasných, ale aj bývalých futbalistov na Honte, presnejšie v kúpeľnom mestečku Dudince, jeho moderátor v priestranstvách futbalového štadióna MFK Slovan Dudince, PhDr. Jozef Ivan poďakoval vyše 200 prítomným za ich angažovanú účasť a netypickú atmosféru, položili sme mu otázku: „Prečo ste použili označenie – netypická atmosféra?

On, človek s vyše 35-ročnými moderátorskými a hlásateľskými skúsenosťami na štadióne niekdajšej armádnej Dukly Banská Bystrica pohotovo odpovedal:

„Vyžiadala si to táto nádherná akcia. Smelo by sme mohli označiť, že bola spomienková, hemžilo sa tu návratmi k futbalovej veľkosti i nevšednosti zásluhou viacerých jej účastníkov. Bolo tu cítiť úprimné dotyky užitočného spájania ľudí pre dobrú vec a dávanie vnútorných hodnôt vlastnej človečiny pre druhých.“

Dosť dôvodov, aby sme očami PhDr. Jozefa Ivana hodnotili prostredníctvom rozhovoru na tomto portáli celé podujatie. Keďže súhlasil, my sme vďačne kládli otázky, on odpovedal. Rozhovor prinášame bez úprav a v plnom znení.

Išlo prakticky o futbalový turnaj internacionálov. Bývalých skvelých futbalistov armádnej Dukly Banská Bystrica, ktorí prešli trénerským rukopisom známeho Mgr. Petra Benedika a mnohí z nich získali práve 22. júna pred 30 rokmi prvé tituly dorasteneckých majstrov Československa v súperení so skvelými mladými futbalistami zo Slovana Bratislava, Tatrana Prešov, futbalovej Nitry, VSS Košice, Trnavy a ďalších vtedajších klubov. Titul získali po finálových zápasoch s Vítkovicami, vtedy víťazom českej dorasteneckej ligy. Tam boli zastúpené skvelé kluby Sparta, Slávia, Ostrava, Brno, Plzeň a mnohé ďalšie. Ich súpermi boli internacionáli domácich Dudiniec a kysuckej Korne. Prečo práve títo súperi?

Otázka skôr na organizátorov. V mojom rozhovore s generálnym riaditeľom Kúpeľov Dudince a.s., JUDr. Slavomírom Brzom, ktoré sa organizačne na úspechu spomenutého podujatia tiež podieľali, odznelo okrem iného z jeho úst, že v ich kúpeľoch vždy podporia aktivity pohybu, zdravej orientácie pre ľudské dobro a zvyšovania kvality našich životov. Asi si tiež všimol aj on, že samotným turnajovým zápasom s internacionálmi Korne, ale i domácich Dudiniec predchádzali ukážky tréningu futbalových brankárov z detskej futbalovej liahne Hontu. Tie tréningy viedli aj bývalí skvelí brankári spomenutej Dukly, páni Peter Holec, Leonard Stehel, ale aj Marcel Dohnálek, ktorý prišiel do Dukly podobne ako predtým jeho otec Štefan, z Hontu, presnejšie Veľkého Krtíša. A potom, krásnou a užitočnou bola chvíľa, keď riaditeľ občianskeho združenia Ligy stovkárov - Tomáš Medveď odmenil najlepších talentovaných futbalistov počínajúc kategóriou U-11 a končiac U-19. Ak sa nemýlim, celkom som napočítal takmer 15 mladých futbalistov a futbalistiek. Zaujalo ma osobne, keď zvláštnu cenu preberal Ladislav Kováč, ktorý hrával za U15, ale ešte má iba 13 rokov. Aj tam však patril medzi najlepších. Ale boli tu i ďalší odmenení. Môžem čítať zo zoznamu: V kategórii U11 najlepší strelec Gregor Jambor, ale i Matúš Meňuš a talentovaná slečna Hudecová, o kategóriu vyššie napríklad Lukáš Zekucia, potom Tomáš Antuš či Martin Žirko, v kategórii U15 napríklad strelec Boris Mikulai, Ondrej Pokorocký či Matúš Pleva, v kategórii U19 Daniel Mrázek, Marek Ošust a Adam Dráb. Taktiež aj odchádzajúci tréner Milan Dráb, ktorý prevzal od prezidenta FK Slovan Dodoka darčekový kôš. Ja by som to nenazval zďaleka len turnajom, ale skôr už označeným prívlastkom, nádherná, užitočná akcia.

Dobre. Vlastne aj samotný Leonard Stehel, ktorý bol trénerom brankárov Púchova, keď Púchov, vtedy ešte prvoligový, hral nerozhodne v pohárovej Európe na štadióne v Trnave so slávnou FC Barcelona 1:1 sa podobne po podujatí vyjadril. On so sebou tiež priniesol do Dudiniec úžasné motivačné prvky. Mohli by odznieť aj v tomto rozhovore?.

Samozrejme. Citujme samotného Lea, ktorý už viackrát médiám povedal i toto: „Som rodák z Krásna nad Kysucou, kde sme futbal hrávali iba na lúke, ale v škole som vyskúšal väčšinu dostupných športov. Trénovať som začal v desiatich rokoch a na stretnutí krajských žiackych výberov si ma všimol známy mládežnícky tréner Peter Benedik. S ponukou odísť do Banskej Bystrice súhlasili aj rodičia a od štrnástich rokov som potom doma nebol dlhšie ako tri dni za sebou. V škole som si myslel, aký som šikovný, no v Dukle som zistil, že som v niektorých oblastiach, ako gymnastika, poleno. Trénovali sme veľa a nakoniec ma poriadne „vycepovali“. Pod Urpínom sme sa zišli skvelá partia – Praženica, Zátek, Karásek, Dikacz, Strelec, Fitzel, Semeník, Pišta Rusnák, Holec a v roku 1988 sme získali federálny titul. Z Dukly bol potom už iba krôčik do reprezentácie, kde som chytal v kategóriách od 16 až po 18. Raz nás v kvalifikácii vyradili nešťastne Maďari 2:1 a 0:1, potom nám chýbal krôčik v konkurencii Anglicka, Francúzska a Grécka. Boli to nádherné časy, spolu so mnou hrávali Peter Dubovský, Jan Koller a ďalší známi hráči. Chodili sme do Švédska, Nemecka, vyhrávali sme v drese Dukly aj veľké zápasy so slávnymi, najďalej som bil v Tadžikistane.“ Ale podujatie v Dudinciach otvoril v osemdesiatych rokoch veľký rozhodcovský klenot svetového futbalu Ing. Vojtech Christov, ktorý napríklad rozhodoval finále ME Francúzsko – Španielsko i ďalšie významné medzištátne zápasy či stretnutia veľkoklubov o európske a svetové klubové pocty. Videl som tu i bývalých ligových dorastencov z východu republiky, napr. Imricha Bereša z Vranova nad Topľou, zápasy internacionálov  rozhodovali bývalí ligoví arbitri Jaro Jekkel či Ľubo Samotný, tiež mimochodom niekdajší zverenci Petra Benedika…

Primátor mesta Dudiniec, PaedDr. Dušan Strieborný povedal na tomto podujatí jednu zaujímavú vec. Verím, že ho odcitujem presne: „Je dobre vidieť na takom podujatí aj mladé mamičky našich futbalových ratolestí. Ženy sú dôležitým spolutvorcom aj športovej kvality celých rodín. Sú dôležitým spolutvorcom kultúrnosti toho, čomu sa hovorí kultúrnosť srdca. Ony nás nútia uchovať v sebe mužnosť, čím nemyslím označenie pohlavia, ale kvalitu charakteru.“ Čo z tejto oblasti bolo možné postrehnúť v priestranstvách futbalového areálu?

Súhlasím s jedným, odznelo tu mnoho názorov, lebo tu bolo mnoho zaujímavých ľudí. Z oblasti športu napríklad aj tréner špičkových reprezentantov atletickej chôdze, olympijských víťazov Jožka Pribilinca či Mateja Tótha – Juraj Benčík. Všimol som si rozhovorov tajomníka FK Podlužany z okresu Levice Františka Lukáča trebárs s Ing. Vojtechom Christovom a všimol som si aj starostlivé ženské srdcia pri obsluhe vo VIP, či hráčov jednotlivých kolektívov, kde som obdivoval angažovanosť manželky Petra Benedika i pani Ester, ktorej priezvisko nepoznám. Ak som už pri občerstvení, musím spomenúť aj čistotu a kvalitu podávaných jedál, ktoré okrem domáceho sponzora futbalu Rastislava Sviatka zabezpečovali dvaja muži, Juraj Hazucha a jeho kolega Miroslav Bardoň z penziónu Žemberovce. Ich klobásky, ale aj grilované mäso boli fantastické.

Dobre, teda postarané bolo aj o hladné žalúdky. Ako to však vyzeralo s hráčskou kvalitou v jednotlivých zápasoch?

Objavilo sa tu množstvo skvelých futbalistov. Po trávniku behalo veľa majstrov Slovenskej republiky, ktorí obliekali prvoligové dresy Petržalky, Žiliny či Ružomberka, ale aj Slovana Bratislava (napríklad Medveď, Laurinc, Rusnák) videli sme tu hrať majstrov Európy v kategórii U16 Mareka Penksu a Maroša Matejku, ale i skvelých bývalých futbalistov, najúspešnejšieho strelca I. dorasteneckej ligy Norberta Dikacza či Jožka Slobodníka. Napríklad zostava Dukly Banská Bystrica, ktorá turnaj vyhrala, vyzerala v základnej podobe takto: Holec – Cibulya, Laurinc, Fízeľ, Szabo – Matejka, Penksa, Slobodník – Dikacz, Rusnák, Medveď. Samozrejme, že ešte veľa zo svojho kumštu ukázali aj Atila Nemčok, Andrej Jaďuď, alebo Ján Mišák. Príjemne ma prekvapilo, že chlapcov prišiel pozdraviť aj ich klubový lekár MUDr. Milan Urbányi. No a z ostatných? Strelecky zaujal domáci Marek Harach, najlepší strelec podujatia. Dal celkom 5 gólov. Tri Korni a 2 Dukle. Z dresu Dukly ešte skórovali Nemčok, Medveď, Fízeľ a Penksa, za Korňu dával gól v zápase Korňa – Dukla, ktorý skončil 1:1, Peter Srníček a v zápase Korňa – Dudince 2:3 dávali góly za kvalitné mužstvo Aktiv Park Korňa Dušan Drabina a Peter Rovňanik. Z výsledkov je zrejmé turnajové poradie: 1. Dukla, 2. Dudince, 3. Korňa.

Čo by sa patrilo k tomu všetkému dodať?

Po turnaji sme viacerí boli na rozhodujúcom zápase o postup do I. dorasteneckej ligy medzi MFK Dukla Banská Bystrica a FC Petržalka. Dukla vyhrala 2:0 a vybojovala si právom postup medzi najlepších v kategórii U19. Symbolická ozdoba podujatia v Dudinciach na diaľku. Znova ďalší íver pre obnovovanie tradícií z mládežníckej armádnej Dukly, spolupracovať aj s talentami Hontu pri cibrení ich futbalového rastu. Veď aj Marek Penksa odišiel do nemeckej Bundesligy, kde hral vyše 5 rokov, z Dukly. Mal vtedy 16 rokov…

Záver, aký sa nepatrí viac komentovať.

Tak preberal zvláštnu cenu na podujatí, o ktorom je reč v tomto rozhovore, talentovaný futbalista Ladislav Kováč.