Plagát Dudince turnaj

Prečo práve v Dudinciach turnaj futbalových prípraviek?

Často počúvame z úst rodičov či starých rodičov ako práve ich najmenšia ratolesť raz oblečie futbalový dres slávneho Slovana Bratislava, alebo trnavského Spartaka či žilinského MŠK, v Prahe pražskej Slávie, alebo železnej Sparty. Stáť sa hráčom niektorého zo spomenutých futbalových klubov, alebo aj tých ešte v Európe známejších a úspešnejších, nie je snom nereálnym. Hlavne ak s ním začnú pracovať skvelí pedagógovia, odborníci už v útlom veku. 

Vy tvrdíte niečo iné? My sme sa opýtali v bývalom Československu veľmi uznávaného mládežníckeho trénera Mgr. Petra Benedika o čo vlastne ide? Tu sú jeho úprimné pohľady, praktické skúsenosti, názory či návody. 

„ Už prakticky v materskej škole často začína rozširovanie každej múdrej futbalovej klubovej rodiny. Dobre pracujúce profesionálne futbalové kluby to zoširoka objasňujú, približujú na svojich klubových portáloch, často to inými formami praktizujú  v Slovenskej republike podaktoré vidiecke kluby. 

Nastupovať napríklad raz pravidelne v drese dospelých Slovana Bratislava či pražskej Sparty, alebo Spartaka Trnava, čo býva často snom mnohých malých detí, znamená presviedčať sa od materskej školy ako v tom, ktorom dieťaťu drieme talent. V tomto prípade, keďže snom je futbal, talent pohybový. Verím, že v Slovenskej republike už v podaktorých materských školách venujú učiteľky dosť priestoru a času pohybovej príprave takých detí a ak tam vkročí a nadviaže trvalú systematickú spoluprácu aj šikovný tréner z daného futbalového klubu, môže vidieť ako šikovne sa dá učiť dieťa správne behať, urobiť kotúľ, ako všetko môže prebiehať hravou, súťaživou formou, pritom sa dá mnohé prirovnať lákavým rozprávkam.

 Poznám príbehy, kedy neskorších majstrov Európy či hráčov popredných európskych futbalových veľkoklubov aj zo Slovenska, napríklad niekdajšej armádnej Dukly Banská Bystrica práve správne pedagogické nastavenie priviedlo natrvalo k športu, k tomu najrozšírenejšiemu – futbalu, nevynímajúc.

No a my práve podaktorých takých v úzkej previazanosti na vedenia mesta Dudiniec i tunajších Kúpeľov Dudince a.s., zapájame do ďalšej práce motivačného charakteru a už po 9. krát organizujeme futbalový turnaj prípraviek, ktorým otvárame na Honte kúpeľnú sezónu. 

Ak hovorím my, mám na mysli organizačné zoskupenie ľudí z Kúpeľov Dudince a.s., vedenia najmenšieho kúpeľného mestečka, ale dnes krásne vynoveného, z dôstojne  upravených Dudiniec, za nezištnej spolupráce Oblastnej organizácie cestovného ruchu Dudince, funkcionárov FK Slovan Dudinc či aktívnej mestskej organizácie klubu Jednoty dôchodcov v Dudinciach, ktorí budú 28. mája toho roku organizátormi ďalšieho takého jedinečného príbehu. 

Toho roku to bude znova nie len o Putovný pohár primátora mesta Dudince, ale i o nadviazanie na spájanie sa pre rodinné zdravie v súkolí dieťa – rodič – starý rodič – región Hont v rozšírenom poňatí o celý Banskobystrický región, dokonca v prepojení na ten Žilinský región.“ Takto to priblížil bývalý úspešný reprezentačný mládežnícky tréner Československa Peter Benedik, obdivovaný zásluhou svojho trénerského rukopisu prostredníctvom svojich niekdajších odchovancov napríklad aj na mládežníckych veľmi kvalitne obsadených turnajoch v Nemecku, alebo Holandsku, aby zároveň zdôraznil:

„Spočiatku, teda už v stretnutiach prípraviek je dôležitý pohybový potenciál, či sa dieťa vie rozbehnúť, zastaviť, rýchlo vstať a bežať s loptou i bez nej ďalej. Pre budúceho futbalistu je dôležitá aj rýchlosť, dravosť, súťaživosť, odhodlanie.“  

Vážil pri tom každé slovo aj v debate s o zástupcami médií. Konkrétne Regiónu Hont,  či internetový magazínov Športlandia.sk, alebo Duklasport.sk či Klubu priateľov Dukly.

Ing. Jaroslav Šiška, riaditeľ a majiteľ internetového portálu Duklasportu.sk , k tomu funkčne dodal:

„ Sám som takmer takto v Dukle začínal. Presvedčil som sa, ako je dobré a užitočné včas s futbalom ako hrou, zábavou začať. Uchytiť sa v kolektíve a tam cibriť skutočnú lásku k pohybu, kolektívnej spolupráci a chceniu učiť sa vyhrávať čestne, fair play.“

Tomu všetkému, čo je tu napísané sa dá jednoducho povedať stručne futbalová láska. Futbalová láska, ktorú nikto nedokáže vysvetliť, ale predsa ju v spojitosti s tou nádhernou hrou futbal každý verný futbalový priaznivec tak nádherne chápe. Neveríte? Príďte sa o tom 28. mája do Dudiniec presvedčiť. 

Stačí si uchovať priložený plagát, ale i rozpis zápasov a pribaliť k tomu kus svojho futbalového srdiečka v prepojení na ľudské dobro, šťastie a zábavu.