asda

Šport Šiah, jeho oslavy a osobnosti skloňované až pri Jadrane

Úvodné foto: Na obrázku Ferdinand Daučík na lavičke slávnej FC Barcelona, v ktorej pôsobil a žal futbalové úspechy ako hráč a neskôr i tréner. Narodil sa na Honte v mestečku Šahy, kde prakticky s futbalom začínal. Ako študent hrával futbal aj za Sláviu Banská Bystrica. Viac v knihe Miroslava Staška: Útek na lavičku do Barcelony.

Žiadna senzácia. Tak tomu bolo dňa 18.augusta toho roku na breho Jadranu v Chorvátsku. V súvislosti s pozitívnymi aktivitami Olympijského klubu Alojza Szokolyiho v Šahách tam boli skloňované prípravy osláv 120 výročia založenia šahanského športu. Stalo sa tak vďaka zintenzívneniu komunikácie nielen s členmi vedenia spomínaného Olympijského klubu Šahy, ale hlavne vďaka pozitívnym prístupom k nášmu mediálnemu záujmu o šport Hontu a mesta Šahy zvlášť.

V osobe aktivistky, dlhoročnej funkcionárky vedenia OK A. Szokolyiho Šahy a zároveň vedúcej oddelenia mládeže a športu na tamojšom mestskom úrade, pani Angeliky Révész, sa naša spolupráca dostáva čoraz viac a profesionálnejšie na systémovú bázu. Pri všetkom progresívnom, mediálnom, takže aj historickom, sa snaží byť aj na Honte publicistická aktivita spoločnosti Geat solution. 

A tak niet sa čo čudovať, že keď sme v spomenutý deň počas nášho pobytu pri Jadrane, neďaleko bývalého aktívneho pôsobiska prvého slovenského futbalistu zo Slovenskej republiky, Karola Praženicu vo futbalovej Lige majstrov, niekdajšieho kvalitného obrancu armádnej Dukly Banská Bystrica, Slávie Praha a neskôr chorvátskeho Hajduku Split, objavili v našej internetovej pošte oznam od pani Angeliky Révesz, že v rámci tohoročných osláv 120. výročia šahanského športu prídu do Šiah hrať futbal internacionáli slávneho Ferencvárošu Budapešť, hneď sme s tým vyrukovali na svet boží priamo na Jadrane pred domácich futbalových zvedavcov.

Keďže sme tento oznam osobne sprostredkovali i našim futbalovým a športovým kolegom na brehu Jadranu, na naše prekvapenie hneď bolo v ďalekom a vďaka aj tejto informácii pre nás vo veľmi blízkom Chorvátsku, skloňované aj meno rodáka zo Šiah, slávneho futbalistu Ferdinada Daučíka, hlavne z dresu FC Barcelona.

Keď si naši hostitelia i prítomní Slováci prečítali aj na tejto stránke priložený plagát, obdivovali sme čo všetko podaktorí vedeli o histórii mužstva Ferencváros. 

Zároveň nás príjemne zaskočilo, že na Jadrane bola na rekreácii prítomná aj pani Veronika z Oravy a tá nebojácne, ale veľmi vecne a fundovane toto všetko vedela dať do spojitosti aj s menom Gustáva Socháňa len preto, lebo jej blízki boli nedávno v Šahách na pohrebe tohto celoživotného propagátora svojho rodiska Šahy. Tvrdila, že bol propagátorom života a športu mesta Šahy naprieč mnohými krajinami tohto sveta.

Nuž sme dodali, že my sme nedávno z našej spoločnosti Great solution, zaoberajúcou sa profesionálne publicistikou počuli pozitíva na aktivity Olympijského klubu Alojza Szokolyiho v  jeho rodnej dedinke Hronec pri Brezne.

Hovoril nám o nich v súvislosti s pripravovanou knižnou publikáciou: Šport, futbal zvlášť, očami primátorov, starostov, pedagógov a verejnosti tamojší starosta obce, Bohuslav Nemky, ktorý okrem iného vyslovil zaujímavú vetu:

„Spolupráca prostredníctvom nášho rodáka, Alojza Sokola má svoje dejinné udalosti, ktoré sú rovnako známe v domácom športovom dianí, ale i v rámci spolupráce medzi národmi hlavne preto, lebo on sám zanechal vlastnými športovými aktivitami a svojim životom konkrétne odkazy ako a prečo majú šport a naše súčasné životy ľudí, ba aj národy spájať a nie rozdeľovať.“

Na druhej strane mnohí z tých, ktorí spomínajú na Ferdinada Daučíka či Karola Praženicu tiež veľmi ľúbili a ľúbia futbal, šport vôbec. Bývalý aktívny prvoligový futbalista Ing. Ján Zekucia, známy z futbalových dresov rodnej Spišskej Novej Vsi, prvoligovej Nitry, Detvy či mužstva Slovana Šahy, s ktorým ako hrajúci tréner úspešne bojoval o body vo vtedajších majstrovstvách kraja, pri inej príležitosti povedal aj toto: 

„Futbalové modro biele dresy Slovana Šahy obliekalo mnoho kvalitných hráčov. Spomenúť môžem napríklad Vladislava Ligača, Tiladára Tótha, dr. Kolomana Ballu, Františka Burcela, Jána Konca, Gaba Urbana, Štefana Urbana, nech mi prepáčia ostatní, že hlavne z priestorových dôvodov neuvediem aj ostatných. Viacerí z nich na sklonku svojej hráčskej kariéry nastúpili aj v exhibičnom stretnutí proti bývalým skvelým hráčom maďarskej reprezentácie.

 Na podaktoré na naše zápasy chodilo aj v Šahách množstvo divákov. Napríklad, keď sme hrali  v krajskom majstrovstve s Levicami, prišlo do Šiah na futbal  aj 3000 priaznivcov futbalu. 

Ale v Šahách sme hrávali aj hokej. Ech to boli časy. Natrvalo sa patrí pospomínať najznámejších športu oddaných ľudí zo Šiah, ku ktorým patrili i hokejoví patróni a protagonisti , spolutvorcovia dejín:  Jimy Levy, Alexander Harna, Gustaffson alias Gustáv Socháň, Laco Ligač, z mladších dokonca aj terajší generálny riaditeľ Kúpeľov Dudince.a.s., Slavomír Brza, ale aj hokejisti, ktorí Šahy prichádzali hráčsky posilniť zo Zvolena napr. Jano Filo, Milan Supuka, Majo Engler, brankár Jožko Machaj. V tejto súvislosti sa patrí spomenúť aj športu oddané ďalšie osobnosti Šiah, Jána Frascha, brankára futbalu Ondreja Kováča, Jána Kutníka, škoda že nežijú funkcionári napr. Július Harna, ale napríklad i sponzor Ladislav Frenko. Mal mäso – výrobňu a z družstva  sme zavše dostali na „konštovku“ zvyčajne po víťazstvách či už futbalových, alebo hokejových aj víno.“

Ing. Ján Zekucia spomínal v tom čase uvedené mená a priezviská skôr z vďačnosti, než aby sa snažil formulovať a popisovať presné dejiny športu.

Spomenutá spoluorganizátorka, ba koordinátorka a my si myslíme i iniciátorka prípravy tohoročných osláv 120. výročia šahanského športu, pani Angelika Revész, ktorá nás mailom informovala v rámci spomenutých osláv i o ďalších aktivitách a presných dátumoch konania pripravovaných podujatí patrí medzi tých, ktorá vie, prečo sú potrebné i dnes také oslavy a spomienky, návraty do úspešnej minulosti.

„Ak máš šancu jedno percento, zvyšných 99 percent musí byť viera,“ povedal ešte v roku 2017 princ svetového futbalu Neymar. Vtedy jeho Barcelona prehrala v prvom zápase osemfinále Ligy majstrov proti PSG 0:4. Barcu takmer každý odpísal. Ako to dopadlo? Blaugranas vyhrali v magickej odvete 6:1 a postúpili ďalej. Dokázali, že sa netreba vzdávať!

Prečo návraty k takým myšlienkam a postojom? Prečo k takým aktivitám? A prečo aj prostredníctvom Regiónu Hont?

Tvrdíme, všetko je o spolupráci a chcení. Tvorcom a pôvodcom všetkých vzniknutých sporov, vojen, nenávisti je skazonosný svár. Príčinou konca všetkého negatívneho v našich aj športových životov, ich premeny a návratu do jednoty - je láska.

Nefalšovaná láska k športu, prostredníctvom jeho vzácnych osobností z minulosti - a tým i k sebe a druhým. Ale aj láska k zdraviu. Svojmu vlastnému, vinšovaná, obdivovaná aj u druhých a pre druhých. Aj pre tých, ktorí dokážu zbierať ovocie pre zdravie napríklad v oáze ticha a pokoja Hontu, trebárs v Kúpeľoch Dudince a.s., alebo aj trochu ďalej, na brehoch Jadranu.