Miloš Bátovský pri natáčaní rozhovoru o zdravých účinkoch vitamínu „C“ v ovocí acerola pre internetový kanál Športlandia kamerou a viaceré regionálne televízie.

Úvodné foto: Miloš Bátovský pri natáčaní rozhovoru o zdravých účinkoch vitamínu „C“ v ovocí acerola pre internetový kanál Športlandia kamerou a viaceré regionálne televízie. | Foto: Samo Telúch

Športovci, zdravie, imunita nášho organizmu a veda

Túto jednoduchú tému  aj pre čitateľov Regiónu Hont rozprúdili čerešničky. Ich názov je jednoduchý – acerola.

Čerstvé, zdravé ovocie zo stromu, ktorého pôvod pripisujú odborníci Karibskej oblasti, ale aj Barbadosu a západnej Indii. Acerola dnes zaujíma celý svet. O acerole je dostatočne známe i to, že jej pestovanie je dnes najviac rozšírené v Brazílii. 

Acerola

Acerola tak, ako ju vídavali denne počas svojho sústredenia na stromoch v brazílskych ovocných sadoch atletickí chodci Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica ešte v roku 2000. | Foto: Anton Korgo, Brazília 2000

Na osobnú skúsenosť s acerolou sme sa okrem mnohých iných opýtali tiež Miloša Bátovského, bývalého reprezentanta, olympionika a viacnásobného majstra republiky v chôdzi na 20 a 50 km. Keďže debaty o používaní aceroly sa šíria aj naším Hontom stále viac a viac, Miloš Bátovský nám pre Región Hont povedal aj toto:Osobne som sa  s týmto ovocím mal možnosť stretnúť v roku 2000 ako vrcholový športovec. Mal som možnosť užívať prírodnú acerolu, teda bez chemickej úpravy.

Jej unikátnosť spočíva v tom, že v 100 gramoch aceroly je viac ako 1600 miligramov prírodného vitamínu C.

Okrem spomenutého vitamínu je pri takom používaní aceroly aj množstvo iných minerálnych látok, ba súčasťou pitia je tam aj bioaktívna voda, ktorá je veľmi potrebná pre ľudský organizmus.

Mal som možnosť počas dlhodobého tréningového cyklu aj s členmi nášho kolektívu atletickej chôdze počas sústredenia so zdravou výživou, kde bol súčasťou aj pitný režim aceroly, priamo v Brazílii, v srdci produkcie tohto ovocia, možnosť saturovať aj iné druhy, ktoré dnes vo svete nie náhodou čoraz viac užíva aj bežný človek, bežným pitím prírodnej aceroly.“

Nielen Miloš Bátovský, ale napríklad aj slávny futbalista Pelé, ešte pod rodným menom a priezviskom Edson Arantes dos Nasciento sa mal možnosť presvedčiť o prírodnom vitamíne C v čerešničkách aceroly. 

Rovnako tiež počas MS vo futbale v Brazílii, keď tam vyčíňal vírus Zica, tak urobil aj doktor Anton Korgo. Práve tento pán, ktorý vyslal na základe vlastných výskumov prírodnú acerolu do celého sveta. Doktor Anton Korgo najskôr vyštudoval  lekársku mikrobiológiu vo Švajčiarsku, kde dnes žije a v súvislosti o prírodnom vitamíne C, aceroly a športovcov nám v mnohých rozhovoroch o acerole povedal aj toto:

„Acerola, ale hádam ešte presnejšie, vitamín C tejto čerešničke zo známeho stromu v Brazílii bol skúšaný priemyselným spracovaním viac razy rôznymi aplikáciami v rôznych laboratóriách. Podčiarkujem, bol skúšaný spôsobom priemyselného, teda chemického spracovania. Výskumní pracovníci vyslovili hypotézu, že keď nemá pri chemickom spracovaní obsah stály a definovateľný a má napríklad v jednej tabletke 1000 miligramov, skúšajme možnosti jeho využitia. Na ten prírodný sa akosi zabudlo, my sme dostali úlohu, pravdepodobne od vyššej moci. Plody aceroly sú jedlé a široko konzumované v prírodnom stave hlavne pre vysoký obsah vitamínu C.

Ten obsah je až 1667,6 miligramu vitamínu C, nuž sme sa rozhodli ten živý, žiadnym chemickým spracovaním nemenený extrakt v pôvodnom stave zmrazením za teploty -25 stupňov Celzia dodávať až na trh k spotrebiteľovi do celého sveta.

Výsledky jeho používania v prírodnom stave náš správny postup potvrdili, a tak je po prírodne spracovanej acerole zásluhou toho, čo zdôrazňujem, vo svete stále väčší dopyt.“

S pánom Antonom Korgom priniesol zo slovenských médií viacero rozhovorov počas minulého roka internetový magazín Športlandia.sk 

Dnes prinášame tento materiál po prvý raz v komunikácii s bývalým špičkovým športovcom, ktorý je v súčasnosti hlavným metodikom Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, Milošom Bátovským, mnohým dobre na Honte známym ešte z čias jeho aktívneho pôsobenia na Dudinskej päťdesiatke. 

Len tak mimochodom, bol celkom 7-krát majstrom republiky v atletickej chôdzi na 20 a 50 km. Keďže s ním pripravujeme na tému uvedenú v titulku tohto článku aj živé vystúpenie prostredníctvom internetových televíznych kamier už v mesiaci február, toto je špeciálna premiéra na túto tému výlučne robená na športovcoch, zdraví, imunite organizmu človeka priamo s človekom, ktorý žije športom pri dodržiavaní zdravého spôsobu života ešte aj dnes. Tu sú jeho ďalšie slová: 

„Je dobré, ak sa človek presvedčí prostredníctvom vlastných pozitív, že najlepšia investícia je do vlastného zdravia.

Ale to je už oveľa širšia téma na debatu. Patrí sa však zdôrazniť to, čo už pradávno niekto z múdrych povedal: Najťažšou chorobou je neznalosť zákonov prírody, podľa ktorých treba žiť. Príroda sa vráti, aj keď ju vidlami vyženieš. Na jednej strane vie byť voči nám, ľuďom veľmi krutá, máme vlastné skúsenosti s COVIDom-19, na strane druhej aj veľmi milosrdná.“

 Dodávame, preto sú veci a skúsenosti, o ktorých hovoríme, dnes viac ako inokedy potrebné.