DSC08027

Úvodné foto: Matej Tóth sa takto tešil v cieli 39. ročníka Dudinskej päťdesiatky. Limit na OH do Japonska je splnený. Olympijské preteky v atletickej chôdzi budú usporiadané v takmer 2 miliónovom Sappore. | Foto: SAZ/Milan Ďuroch

Svetový výkon Mateja Tótha: Štvrtý raz sa stal víťazom Dudinskej päťdesiatky

24. októbra toho roku obletela celý atletický svet z kúpeľného mestečka Dudince v Slovenskej republike fantastická správa. Pretekár Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, Matej Tóth, olympijský víťaz z roku 2016 v brazílskom Rio de Janeiro, majster sveta z roku 2015 z čínskeho Pekingu, víťaz Svetového pohára v roku 2010 z mexického mesta Chihuahua či strieborný medailista z dvoch ME (Zurich a Berlín) v atletickej chôdzi na 50 km trati sa stal po štvrtý raz víťazom Dudinskej päťdesiatky svetovým výkonom roka. 


Foto: SAZ/Milan Ďuroch

Doposiaľ držal tohoročný najlepší výkon na svete Rus. Škoda len, že v Slovenskej republike nevenujeme atletickej chôdzi zásluhou výkonov ruských pretekárov náležitú pozornosť, aj keď čas Dmitrija Čeparevova bol pozoruhodný, v číselnom vyjadrení skrytý za výkonom na 50 km trati 3:43:29.

O to viac vyniká výsledný čas Mateja Tótha v cieli tohoročného 39. ročníka Dudinskej päťdesiatky 3:41:15. Podujatie sme tentoraz sledovali spolu s ďalšími priaznivcami atletickej chôdze prostredníctvom živého internetového vysielania so skvelým sprievodným komentárom Alfonza Jucka.

Na dané podmienky ovplyvňované pandémiou COVID 19 pripravili organizátori skvelé podujatie a samotní pretekári sa im odvďačili fantastickými výkonmi. 


Rafal Augustyn skončil na druhom mieste. | Foto: SAZ/Milan Ďuroch

Tak ako je fajnšmeker atletickej chôdze náročný na výkonnosť  špičky pretekárov v atletickej chôdzi vedel aj skúsený Poliak Rafal Augustyn, že nemôže sklamať Dudince, kde už trikrát zvíťazil. Do Dudiniec prišiel s limitom na OH do Tokia vo vrecku, ale na trati nič nenechal na náhodu. Do 47. km išiel na tretej, resp. štvrtej pozícii, aby bol nakoniec v cieli druhý. Rozhodcovia mu namerali v cieli čas 3:47:42, ktorým znova naznačil, prečo sa už po siedmy raz postavil v Dudinciach na stupeň víťazov.  

Olympijský limit 3:50 hod. splnil i tretí v poradí Andrés Chocho vďaka výslednému času 3:48:57 a štvrtý mladý Nemec Karl Junghannss, ktorý z druhej pozície v 11-člennom pretekárskom poli sa snažil sekundovať nášmu Matejovi Tóthovi. Aj keď problémy okolo COVIDu nedovoľovali vyhovieť viacerým špičkovým chodcom, aby sa mohli toho roku postaviť na štart 39. ročníka, kvalitou to bol znova veľmi vydarený ročník.


Foto: SAZ/Milan Ďuroch

Pre Poliakov to boli zároveň majstrovstvá Poľska v atletickej chôdzi na 50 km trati. Práve tretí z Poliakov v štartovnom poli mužov ako jediný neprekonal švorhodinovú hranicu. Medzi ženami podobne ako v minulom roku zvíťazila Poľka Agnieszka Ellwardová. Ide o pretekárku, ktorá nedá tiež na kvalitu podujatia a dobré podmienky pre atletickú chôdzu dopustiť. Foto: SAZ/Milan Ďuroch

Známy a vo svete uznávaný odborník atletickej chôdze Juraj Benčík nám po podujatí zhodnotil kvalitu tohto ročníka Dudinskej päťdesiatky takto: 

„Tak pretekári, ako aj organizátori vyslali do atletického sveta znova kvalitnú zvesť. Potvrdili, že úroveň Dudinskej päťdesiatky našla aj v tomto náročnom období skvele pracujúci organizačný štáb. Oproti ostatným ročníkom demonštrovali organizátori viacero veľmi kvalitných noviniek a výkony pretekárov boli pre atletickú chôdzu z pohľadu priaznivého počasia tiež veľmi dobré. Maťo išiel v dobrom tempe, hoci sa prvých 7 km pomalšie, ale isto dostával do dobrého pretekárskeho rytmu. Suverénne splnil to, čo deklaroval aj na verejnosti a avizoval aj tesne pred štartom.

Tá príprava musela byť kvalitná, lebo podľa mojej mienky ukázal na trati až po ten 47 km veľmi dobré frekvenčné tempo, z ktorého pre mňa vyplýva, že mal aj rezervy svoj výkon ešte vystupňovať, aj keď ten jeho výsledný čas je veľmi dobrý, kvalitný.“ 

Nás pri obrazovkách internetu, vraj živé vysielanie sledovalo vyše 1000 priaznivcov atletickej chôdze, zaujalo i optimistické vyjadrenie primátora mesta Dudince PaedDr. Dušana Strieborného, ktorý v rozhovore so známym atletickým odborníkom a komentátorom tohto podujatia A. Juckom okrem iného povedal:

„Som rád, že aj v tak náročnej dobe môžeme rozmýšľať ako v úlohe spoluorganizátorov pripraviť budúcoročný jubilejný 40. ročník Dudinskej päťdesiatky aspoň tak kvalitný, ako je tento. Budeme mať na to času znova málo, lebo by sme radi zachovali marcový termín.

Ostáva veriť, že na COVID bude k dispozícii už aj vakcína a súčasné veľmi sťažené tohoročné podmienky sa stanú iba spomienkovou minulosťou. Ako primátora najmenšieho kúpeľného mestečka v Slovenskej republike ma teší, že z Dudiniec pôjde do sveta aj po dnešnom podujatí aj vďaka Matejovi Tóthovi a jeho výslednému času znova dobrý a pre atletickú chôdzu a naše životy povzbudivý chýr.“