Volejbalistky-so-svojimi-trénermi-1

Účastníci jubilejného ročníka turnaja v Šahách - zavŕšili pol storočnicu

Úvodné foto: Mladé volejbalistky Gymnázia, Mládežnícka 22, Šahy robia dobré meno vďaka prístupu k športu i životu tak sebe, ako i škole. Už len štart ku každému meraniu síl proti akémukoľvek zdatnému súperovi znamená pre dievčatá veľkú zodpovednosť a pozitívne herné nasadenie. | Foto: archív spomenutej školy

Gymnázium, Mládežnícka 22, Šahy, Združenie maďarských rodičov na Slovensku pri Gymnáziu Juraja Szondyho v Šahách, Olympijský klub Alojza Szokolyiho v Šahách a mesta Šahy zorganizovali v dňoch 26. a 27. septembra tohto roku v mestečku Šahy jubilejný 50. ročník medzinárodných športových súťaží stredoškolských družstiev vo volejbale chlapcov a dievčat, ale aj vo futbale chlapcov.

Do roku 1989 nieslo podujatie názov Štít oslobodenia Šiah, po roku 1989 ho organizátori zmenili na Ipeľský pohár a od 2011 má podujatie názov: Memoriál Ferdinanda Daučíka. O tejto uznávanej futbalovej osobnosti sveta sme viac písali v úvodnej časti tohto jubilejného podujatia. 

V jeho jubilejnom roku sa ho zúčastnili z Českej republiky študenti z Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříči, z Maďarska reprezentovali študenti z

Balassi Bálint Gimnázium Balassagyarmat ( Gymnázium z Balašských Ďarmot) ďalej z Madács Imre Gimnázium Vác ( Gymnázium z Vacova) a z Liptai Béla Mezőgazgasági Szakképző Iskola és Kollégium Szécsény- ( Stredná odborná škola Szécsény).

Slovenskú republiku reprezentovali študenti Gymnázia J.A. Komenského  zo Želiezoviec, z Gymnázia Andreja Sládkoviča Krupina,  z Gymnázia Šurany  pod vedením riaditeľky Gymnázia - Alžbety Danielovej, zo Strednej odbornej školy techniky a spojov Šahy (SOŠ TaS), Katolíckej spojenej školy Ferenca Fegyverenkiho Šahy, z Gymnázia na Mládežníckej 22, Šahy a z Gymnázia Juraja Szondyho v Šahách.

Zaujímavo boli zastúpené aj osobnosti športového, ale i verejno – politického života. 

Maďarsko napríklad zastupoval generálny sekretár Maďarskej olympijskej akadémie, Béla Győr, maďarskú futbalovú rodinu, niekdajší profesionálny futbalista, Sándor Sallai.

Nitriansky samosprávny kraj zastupovali na slávnostnom otvorení podujatia v prítomnosti asi 350 študentov v hľadisku jeho podpredseda Tibor Csenger,  poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja a primátor mesta Šahy Pál Zachar a ďalší poslanec Nitrianského samosprávneho kraja, starosta obce Plášťovce, Péter Köpöncei.

Silný potlesk od prítomného publika zožal čestný hosť tejto medzinárodnej športovej feisty, bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie, účastník ME vo futbale a úspešný hráč talianskeho futbalového Neapolu -, banskobystrický rodák, Marek Hamšík. Za zmienku stojí fakt, že jeho autogramiáda a otázky záujemcov o fotografiu či slovko . dve z jeho úst trvali po slávnostnom otvorení takmer hodinu. 

Úprimný potlesk za milé, neformálne prijatie pretekárov, vzácnych hostí, medzi ktorými nechýbal ani para olympijský víťaz v stolnom tenise, majster sveta v para tenise s bielym celuloidom na zelenom stole Ladislav Gáspár, sa dostalo aj primátorovi mesta Šahy, Pálovi Zacharovi. Možno aj preto, lebo poprial mladým športovcom úspešné zápolenia a hodnotné športové súboje, vrátane vzniku krásnych nových priateľstiev.

Nuž a ako to všetko dopadlo? Riaditeľka Gymnázia, Mládežnícka 22, Šahy, PhDr. Tatiana Wenclová, nám ochotne a promtne poslala toto vyhodnotenie: 

„ Súťaže vo volejbale sa konali počas oboch dní vydareného podujatia 26. a 27.9.2024. Prvý deň súťažili chlapci, druhý deň si sily zmerali dievčatá. Zápasy boli vyrovnané, študenti a študentky sa prezentovali skvelými hernými zručnosťami. Atmosféra zápasov zodpovedala oslavám jubilejného 50. ročníka tejto medzinárodnej športovej súťaže.

Športové nadšenie bolo umocnené isto aj prítomnosťou Mareka Hamšíka na tomto podujatí. Jednotlivým kolektívom nechýbalo herné nasadenie a túžba dokázať, že im tento šport, ktorý realizovali pod vysokou sieťou svedčí.

Zúčastnené družstvá chlapcov: Gymnázium F. Palackého Valašské Meziříčí, Gymnázium Šurany, SOŠ TaS Šahy, Gymnázium J. Szondyho s vyučovacím jazykom maďarským, Šahy, Gymnázium, Mládežnícka 22 v Šahách

Výsledky chlapcov: 1.miesto - Gymnázium F. Palackého Valašské Meziříčí, 2.miesto - Gymnázium Šurany, 3.miesto – Gymnázium J. Szondyho s vyučovacím jazykom maďarským Šahy.

Zúčastnené družstvá dievčat: Gymnázium F. Palackého Valašské Meziříčí, Gymnázium Imre Madácha Vác. Gymnázium Šurany Gymnázium A. Sládkoviča, Krupina, Gymnázium J. Szondyho s vyučovacím jazykom maďarským Šahy, Gymnázium, Mládežnícka 22, Šahy.

Výsledky dievčat: 1.miesto - Gymnázium F. Palackého Valašské Meziříčí , 2.miesto - Gymnázium Imre Madácha Vác, 3.miesto - Gymnázium J. Szondyho s vyučovacím jazykom maďarským Šahy. 

Po našej otázke: Ako vyzeral futbal?

Výsledky futbal, chlapci 1.miesto - Gymnázium F. Palackého Valašské Meziříčí, 2.miesto - SOŠ T a S Šahy, 3.miesto – Gymnázium, Mládežnícka 22, Šahy.

Produktom, tým futbalovým, ktorý ako mladý chlapec tiež písal v určitom období 50 ročné dejiny tohto podujatia, s futbalovou loptou, neskôr bol prvoligový futbalista, ostrostrelec - Jozef Urblík. Futbalista, ktorý to dotiahol s futbalom až do prvoligových dresov Bardejova, Košíc, Rimavskej Soboty a Prievidze. Pre Región Hont, po našej otázke: Ako vyzeral ten futbalový turnaj niekedy a ako dnes? – nám okrem iného povedal:

 „ Futbal sa dnes v rámci Memoriálu Ferdinanda Daučíka, hrá na malých školských ihriskách. Dôvodom môže byť i menší záujem už u malých detí pre túto hru. Je to dané, zrejme systémom života, ktorý žijeme. Keď som bol v tomto veku a na tomto turnaji reprezentoval jednu zo škôl  zo Šiah, hrával sa turnaj na viacerých veľkých ihriskách aj v blízkom okolí. Dejiny podujatia, na ktorom hrával oveľa väčší počet talentovaných hráčov, na ktorých sa prišli pozerať aj známi odborníci z vyšších futbalových súťaží. Doba sa však postupne menila a mení. Nie len vo futbale. Je dobré, že v Šahách existujú ľudia, ktorým záleží na živote podujatia, ktoré vzniklo pred 50- timi rokmi. Dejiny aj z iných odvetví života veľa napovedajú. Patrí si uchovávať v pamäti mená a priezviská pamätníkov bez toho, aby sme prevracali dejiny.“

Jozef Mazár