foto740-795x385

Za každým úspechom je tvrdá drina…

Foto: Emil Balla | Text pod foto: Tak zvečnil riaditeľ MŠK Slovan Dudince Emil Balla víťazný kolektív tesne po ukončení turnaja, keď ešte chlapci nedržali vo svojich rukách víťazný pohár. Stalo sa tak až neskôr. A odovzdal im ho primátor mesta Dr. Dušan Strieborný.

Na fotografii v hornom rade zľava Peter Dodok, Ľubo Pavlovič, známejší pod prezývkou Šuľa, tréner Ladislav Ehn, ktorý trénoval treťoligovú Novú Baňu, Marek Leclerc, chlapec z Francúzska, ktorý si obliekol dres Dudiniec, Milan Ľalík, Štefan Chrenovský, Jozef Sabo, Dušan Strieborný, Karol Hilko, David Balla, primátor mesta Dr. Dušan Strieborný. V dolnom rade zľava: Richard Matyás, Šavrdka, Branislav Miartuš, Roman Sichor, Marián Terén, Alexander Farion, Marek Penksa, Adam Dráb, Šimon Šnajder.

Titulkom článku, ktorý bude o 21. ročníku futbalového turnaja O pohár primátora mesta Dudince, je vyjadrená úplná pravda. Trochu inak ju hneď na druhý deň po ukončení tohto vydareného podujatia, ktorého sa zúčastnilo vyše 330 ľudí, vyslovil riaditeľ Mestského športového klubu Slovana Dudince Emil Balla. Pre magazín Náš Hont a internetový portál www.priekopnik.sk okrem iného povedal:

„Súhlasím, že za každým úspechom býva spravidla skrytá aj kvapka šťastia, ale ten náš futbalový obsahuje aj tvrdú drinu. Mám na mysli hlavne prácu s deťmi a mládežou v našom futbale v Dudinciach, kde kus veľmi poctivej roboty odvádzajú aj v súčasnosti hlavne tréneri detí a mládeže. Oceňuje to vedenie mesta Dudiniec, ale i mnohí ľudia, ktorí sledujú prácu na tomto úseku. Mená Romana Jeloka, Mira Žirku, Erika Vankovica, ktorý vedie 11-ročných chlapcov a prípravku, ale aj Rolanda Dodoka vykonávajú pri futbale veľmi náročné úlohy. Roland Dodok vedie dorast, ktorý bude hrať IV. ligu, Roman Jelok je trénerom 15-ročných žiakov a Miro Žirko 11-ročných žiakov. Nespomínam to náhodou. V našom seniorskom kolektíve, ak nechceme robiť kvalitou hry a výsledkami mestu i samotnému futbalu na Honte hanbu, sme museli siahnuť po posilách. Vlastné sme dlho nevychovávali, a tak platíme daň.“

Také slová nebývajú v súčasnosti časté, ak mužstvo vyhrá turnaj suverénnym spôsobom. Obvykle aj vo vyšších súťažiach chrlia médiá chválu na adresu víťazov jedná radosť. V Dudinciach nám ten istý Roland Dodok, ktorý je trénerom dorastencov a jeho otec Peter, bývalý hospodár vedúcim tohto družstva, začal o úlohách a cieľoch klubu hovoriť ešte viac konkrétnejšie.

„Mnohé sme prežili, mnohé aj dobré futbalové veci urobili, je tu čas ovládnuť vášne, utíšiť city, ovládnuť myšlienky a riadiť koncepčne zámery, ktoré naše mestečko, kúpeľné a stále krajšie, priláka na svoj štadión aj vďaka futbalovým činnostiam stále viac a viac ľudí. Otcov a mamičky detí, ale aj bežných návštevníkov mesta, ktorí tu zvyknú tráviť týždne, a tým aj voľný čas. Náš výbor FK Slovan nie je početnosťou veľký. Pracujú v ňom však aktívne Rastislav Sviatko, Eči Sitkár, Emil Balla, snaží sa vo funkcii predsedu klubu i moja maličkosť a, samozrejme, bez pochopenia a osobnej angažovanosti primátora nášho mesta PaedDr. Dušana Strieborného by sme sotva dnes boli tam, kde sme. Sme na ceste ďalšieho zvyšovania kvality práce s futbalom v našom malom kúpeľnom mestečku. Potešilo nás, že sme mohli 21. júla privítať na našom tradičnom turnaji šiestoligové mužstvá dospelých zo Bzovíka, Veľkých Túroviec, Hontianskych Trstian a nechýbali ani naši reprezentanti FK Slovan Dudince. Osobne ma teší, že okrem našich už zápasmi preverených hráčov sa veľmi dobre uviedli nové tváre: Roman Sochor v strede obrany, ale aj Marek Penksa, Jozef Sabo a Štefan Chrenovský v útoku. Mužstvo priviedol s kapitánskou páskou na rukáve Marián Terén, ale všetci, ktorí nastúpili, vynaložili také úsilie, ktoré v ostatných sezónach zavše mužstvu Dudiniec chýbalo. Bolo zrazu cítiť viac nasadenia i hráčskej kvality. Viem, jedna lastovička leto nerobí a nový tréner pri našom „A“ kolektíve vie tiež, že našinec, teda náš fanúšik, bude žiadať okrem víťazstiev aj pekný futbal. Teraz ho naši chlapci predviedli.“

Znova veľa pravdy vo vyjadrovaní. Žiadne veľké emócie. Roland Dodok nie je vo futbale žiadnym nováčikom. Pri športe ním nie je ani Emil Balla, ktorý nezabudol dodať:

„V turnaji sme vyhrali nad Túrovcami 3:1 a nad Hontianskymi Trsťanmi dokonca 5:0, ale nás čakajú v športe MŠK náročnejšie úlohy, ktorých splnenie nebude možné odčítať prostredníctvom víťazstva na jednom turnaji. Mali sme tu slušne sa rozbiehajúcu atletiku, je tu stolný tenis, sú tu futbaloví veteráni, ale hlavne naše deti a vnúčatá a možné prepojenia so športom všetkých, ktorí na území Dudiniec pôsobia. Krátkodobo i dlhodobo. Verím, že nám k tomu pomôže i zvýšená osveta. Teraz dávame do sveta, že sme vyhrali 21. ročník futbalového turnaja O pohár primátora mesta, snažíme sa rozvinúť koncepčnejšiu spoluprácu na území mesta s Kúpeľami Dudince a.s., a chceme hľadať ďalšie progresívne cesty v meste aj na úseku rozvoja športu, futbalu zvlášť.“