0011-DSC04067

Kostol svätého Martina v Bátovciach

Jednoloďový, pôvodne románsky kostol s barokovým presbytériom, severnou sakristiou spojenou s kostnicou a mohutnou západnou vežou. Kostol postavili niekedy v prvej polovici 13. storočia (možno aj trocha skôr) ako pomerne veľké jednolodie so vstavanou západnou vežou s emporou a svätyňou neznámeho tvaru.

V pôvodnej podobe stál kostol až do prelomu 14. a 15. storočia, kedy bol goticky upravovaný a dostal okrem iného aj nové portály. Významnou bola neskorogotická prestavba v druhej polovici 15. až začiatku 16. storočia. Románsku vstavanú vežu vtedy nahradila súčasná mohutná predstavaná veža.

O približne sto rokov neskôr zaklenuli loď kostola a zamurovali románske okná na južnej strane. Nahradili ich nové v renesančnom štýle.

Architektonický vývoj stavby sa zavŕšil pri neskorobarokovej prestavbe niekedy v období druhej až štvrtej štvrtine 18. storočia. Vtedy bolo postavené súčasné presbytérium a zvýšená veža. Kostol dostal aj nové vnútorné zariadenie. Zatiaľ posledná obnova, spojená s výskumom, sa realizovala v rokoch 2008-2009.