Bude takto

Kulturistika je pre neho životným štýlom

Úvodné foto: Bude takto úprimne blahoželať k cenným úspechom aj po tohoročných medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky zamestnancovi Kúpeľov Dudince a.s., Júliusovi Berkimu (na snímke vpravo) ich generálny riaditeľ JUDr. Slavomír Brza? Istotne si väčšina ctiteľov fair–play životov želá, aby to tak bolo... | Foto: Andrea Petrušová

Zoznámili sme sa pred pár rokmi. V Kúpeľoch Dudince a.s., o ňom išli chýry ako o veľmi dobrom odborníkovi v oblasti práce s elektrinou. Bavili sme sa vtedy na rôzne témy. Zaujal ma svojím životným príbehom, ktorý som sa pokúsil s jeho súhlasom a autorizáciou zaknihovať na stránkach tohto internetového magazínu ešte 12. júla 2018. 

Od tej doby stihol získať už 2-krát striebornú medailu na medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky amatérov v kulturistike i ďalšie pozoruhodné úspechy. Dnes ho môže pozorný občan Dudiniec, ktorý sa rád prechádza tajuplnými cestičkami prírody v lesíku okolím kúpeľného Búroša, stretnúť napríklad na stálej trati, ktorá meria približne 10 km. 

Zvedavosť mi nedovolila, aby som sa ho neopýtal, prečo beháva tak dlhú trasu. „Azda sa len nepripravuješ na známy Košický maratón či Dudinskú päťdesiatku, ktorá bude v októbri toho roku? Zmenil si športové odvetvie?“ vychrlil som na neho v návale obdivu a prekvapenia. Usmial sa. Moje zvedavé otázky ho nezaskočili. Možno preto, lebo pre neho amatérska kulturistika nie je športom, ale životným štýlom. 

Čistím si pravidelnejšie svoje mozgové závity. V októbri, ktorý spomínaš v súvislosti s Dudinskou päťdesiatkou, sa plánujem zúčastniť, síce, medzinárodného športového podujatia, ale nie v atletickej chôdzi. Ak koronavírus nebude vystrájať, chcem uspieť na medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky v amatérskej kulturistike v kategórii Masters. Medzinárodné majstrovstvá by sa mali konať 24. októbra vo Zvolene. K doterajším medailovým umiestneniam by som rád pridal konečne zlatú medailu.

Od pondelka 29. júna toho roku som na spomenuté podujatie zintenzívnil prípravu. Samozrejme, práca v Kúpeľoch Dudince zostala na prvom mieste, ani cvičenie som však po medailových umiestneniach nezanedbal. Teraz som svoj životný štýl len spestril behom a finalizáciou stravovania v spojení s cvičením v posilňovni. 

Vieš, keď sa stretnem pri behu s viacerými kúpeľnými hosťami počas ich cvičení v tej veľkej prírodnej posilňovni nášho Búroša pod holým nebom, akosi ma to ešte viac motivuje takto zdravo žiť a pracovať.“  

Taká bola reakcia Júliusa Berkiho, ktorý bude na medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky v prípade ich konania znova reprezentovať Kúpele Dudince a.s. 

Samozrejme, že som sa vo voľnej debate pýtal aj na miesto trénovania v posilňovni i na jeho tréningových partnerov. Jeho reakcie boli ústretové a znova úprimné, sprevádzané pre neho typickým úsmevom. 

Sparing mi v telocvični robí Reno Moravčík, ktorý však nepočíta tentoraz so svojím štartom na spomenutom podujatí ako súťažiaci. A pýtaš sa na reprezentáciu? Mojím cieľom nie je nosiť v sebe označenie reprezentant, ale odovzdávať s logom Kúpele Dudince a.s. vnútornú kvalitu hodnôt pre ľudské dobro a zdravie všetkých, ktorí sa k takým hodnotám hlásia.“ 

Jednoduchá, profesorská odpoveď bez plagiátorstva. S úsmevom na tvári s poznámkou: 

Musím už utekať, čakajú ma ešte ďalšie povinnosti,“ nedovolil rozširovať teóriu o potrebe hodnôt v ľudskom žití súčasnosti. Tak vyštudoval Július Berki univerzitu skutočných hodnôt poctivých prístupov k vlastnému životnému štýlu i životu tých druhých.