Úvodné foto k príspevku

Otvorením kúpeľnej sezóny priťahujú Kúpele Dudince, ale i región Hont

Úvodné foto: Občas ani na najkrajšom programe či oslave nezistíme skutočnú hodnotu okamihu, kým sa nestane spomienkou. Aj táto fotografia z Kúpeľov Dudince a.s., mnohým všeličo pripomenie. Mnohí sa zvyknú i počas už tradičných akcií pre širokú verejnosť v tejto oáze ticha a pokoja sebadisciplinovane  pýtať tých druhých, odkiaľ sa odvíja to liečivé ticho, liečivé slnko nad regiónom Hont, či liečivá voda v spomenutých kúpeľoch, že na nás pôsobia blahodarne v každom čase dlhodobejšieho pobytu, alebo len počas chvíľkovej návštevy tejto časti čarokrásneho prostredia? Vravíte: aj vy ste sa skúsili v pokoji vlastnej duše nad tým zamýšľať?... | Foto: archív OOCR Dudince, text autor príspevku

„Nie je žiadnym tajomstvom, že tí, čo navštevujú pravidelne Kúpele Dudince a čoraz hlbšie, detailnejšie spoznávajú celý región Hont, sa  veľmi tešia viac rokov na otváranie tunajšej kúpeľnej sezóny. Toho roku stanovil hlavný organizátor podujatia, Oblastná organizácie cestovného ruchu v Dudinciach, na základe dohody so svojimi členmi slávnostný otvárací deň na 27. mája. Správne ste aj z médií postrehli, že prípravy finišujú. Ostatné májové týždne patria doťahovaniu detailov, lebo mnohí potencionálni návštevníci sa už od apríla pýtajú, aké kultúrne či športové, ale i celospoločenské bohatstvo im toho roku ponúkneme, čím ich chceme prekvapiť? 

Mnohí z nich sa aj po minulé roky, pravda až na tie „covidové“ v období rokov 2020 a 2021 presvedčili, že v kúpeľných domoch pribúdajú stále novinky nie len z oblasti zvyšovania starostlivosti o liečbu resp. rehabilitáciu klientov, ale aj množstvo noviniek, ktoré sú obrovským prírodným potenciálom tejto časti, teda regiónu Hont. Dominujú z viacerých hľadísk hlavne liečivé slnko, liečivé ticho a liečivá voda “ – zareagoval riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Dudince Boris Benický, keď sme ho s jeho dovolením, vyrušili hneď z rána v začatej práci. 

„Región Hont už roky disponuje stále zvyšovanou kvalitou svojich služieb, aj teraz ste vo dverách stretli žiakov z jednej z viacerých základných škôl, ktoré tu, v Dudinciach, zvyknú tráviť Školu v prírode“ – zapojila sa do rozhovoru Martina Babjaková, v priestoroch infocentra , do ktorého od rána zvyknú prichádzať hostia, návštevníci s rôznymi dotazmi i požiadavkami na služby pracovníkov OOCR Dudince.

Kto iný, než marketingová manažérka tejto organizácie Petra Teťáková vie tiež zo spomenutých 3 zamestnancov OOCR Dudince širokospektrálne popísať pripravované či už uskutočnené podujatia v tomto roku , alebo aj rokov minulých. 

„ Áno, tu je spomínaný plán na tento rok. Dotýka sa len podujatí v našom kúpeľnom mestečku Dudince. Vidíte, dátum 27. máj 2023, otvorenie kúpenej sezóny, miesto konania – námestie Alberta Einsteina pri pitných vázach . Napríklad o necelý mesiac neskôr pripravujeme v spolupráci s inou skupinou ľudí 3. ročník podujatia s názvom Oslavy letného slnovratu na malom amfiteátri Slnečnej promenády. Potom nasledujú ďalšie a ďalšie aktivity“ vysvetľuje Petra Teťáková.

My si, len tak  náhodou, pre ilustráciu vyberáme 1. júla bude Festival tradičných chutí Hontu v priestranstvách letného amfiteátra. Koncom júla Folklórne slávnosti Slnečného Hontu, iste zaujímavý bude napríklad aj 12. ročník Dudinských otvorených pivníc či 16. ročník Dudinského vinobrania, alebo 8. decembra na Slnečnej promenáde , presnejšie v priestranstve malého amfiteátra oslava Mikuláša.

Nás však teraz zaujíma otvorenie kúpeľnej sezóny 27. mája v priestranstvách Kúpeľov Dudince a.s., preto sme si zašli za pani riaditeľkou personalistiky a marketingu do tohto skvostného kúpeľného zariadenia, Ing. Margarétou Púpavovou, aby sme a jej okrem iného opýtali, prečo taký deň robia a píšu jeho tradíciu? Tu je jej reakcia: 

(„ Nie je žiadnym tajomstvom, že naše Kúpeľné domy Rubín, Smaragd a Minerál ponúkajú našim kúpeľným hosťom jedinečnú a vo svete vyhľadávanú minerálnu liečivú vodu. Samozrejme, vrátane iných kúpeľných ozdravovacích rehabilitačných a relaxačných služieb. Naše kúpele však plnia aj inú funkciu, nesnažia sa od prírody iba brať. V tomto prípade liečivé slnko, liečivé pramene minerálnej vody a pre Dudince vyhľadávané a obdivované tajomstvo liečivého ticha. My sa snažíme pre ľudí, našich hostí, návštevníkov plniť aj sociálnu funkciu, šíriť ľudské dobro, prinášať všeobecný pokoj pre ľudskú dušu, pre ľudské vnútro. Oficiálny program otvorí za spoluúčasti moderátora podujatia Filipa Tůmu riaditeľ OOCR  Boris Benický o 15:00 hod. Už predtým  dostanú priestor v areáli kúpeľov a na neďalekom futbalovom štadióne Slovana Dudince sprievodné akcie. Napríklad futbalový turnaj futbalových prípraviek (https://duklasport.sk/10-medzinarodny-futbalovy-turnaj-pripraviek-o-pohar-primatora-mesta-dudince/), vo vnútornom parku medzi LD Rubín a Smaragd bude pripravená výstava automobilov – veteránov, nebude chýbať ani remeselná ulička či maľovanie na tvár detí a pod. Podujatie odštartuje programom od 15:00 hod. Začiatok hlavného programu začne o 19:00 hodine a v kultúrnom programe sa okrem iných predstavia tanečníci a tanečníčky z tanečnej formácie Čarovné ostrohy , spevák Peter Cmorík, ale i ďalší. Ostáva na samotných návštevníkoch aké novinky z bohatej tohoročnej ponuky si so sebou odnesú domov, ktoré atrakcie a prečo práve tie, ich najviac zaujali. Verím osobne, že mnohé zo spomenutého, ale možno zámerne i nespomenutého, stojí za osobnú návštevu byť pri tvorbe a podieľať sa na spájaní ľudského zdravia, ľudského dobra, prajnosti jeden druhému v prepojenosti na krásu a ponuku našej prírody.“