Z histórie začiatky Slovenského banského múzea odštartovali založením Mestského múzea v Starom zámku v Banskej Štiavnici dňa 1. júla 1900. Je všeobecne známa skutočnosť, že baníctvo na Slovensku bolo v minulosti naozajstnou svetovou veľmocou a banská ťažba drahých a farebných kovov, banská veda, technika a školstvo preslávili Slovensko a zvlášť Banskú Štiavnicu na celom svete.
V súčasnosti Slovenské banské múzeum je špecializovanou organizáciou, ktorá cieľavedome zhromažďuje, vedecky a odborne spracováva, využíva a sprístupňuje hmotné dokumenty so vzťahom ku komplexnej dokumentácii vývoja baníctva, príbuzných banských odborov, geológie, ochrany nerastov, vývoja banských miest a oblastí na Slovensku. Slovenské banské múzeum má v správe niekoľko expozícií, v priestore ktorých poskytuje sprievodcovanie s odborným výkladom, usporadúva mnohé festivaly, inštaluje zaujímavé výstavy.
EXPOZÍCIE:
Galéria Jozefa Kollára pozostáva z troch budov. Bošániho dom, Richterov dom a Jonášov dom. Viac ako 200 najcennejších výtvarných diel najmä z Banskej Štiavnice od 15.-19. stor., umenie 20. storočia predovšetkým banskoštiavnických autorov, aktuálne výstavy.
Starý zámok sa nachádza nad Námestím sv. Trojice, pod úpätím vrchu Paradajz. Patrí k najstarším stavebným pamiatkam mesta Banskej Štiavnice. Starý zámok ponúka prehľad architektonických štýlov 13.-.19. storočia, archeologickú expozíciu, expozíciu baníctva, kováčstva, fajkárstva, streleckých terčov. Vzácne plastiky, hodiny, náhrobné kríže a mnoho iných predmetov.
Nový zámok postavený ako súčasť obranného systému opevnenia mesta . Nový zámok zároveň plnil funkciu strážnej veže – vartovky. Bol súčasťou protitureckej vojenskej signalizačnej sústavy, 7 banských miest, ktorá siahala od Levíc až po Ľubietovú. Vo vnútri na sa nachádza expozícia protitureckých bojov. Ponúka nádherný výhľad na mesto a jeho okolie.
Banské múzeum jedinečné múzeum svojho druhu na Slovensku. Podzemná expozícia s návštevou bane zo 17.storočia. Povrchová expozícia, náučná geologická expozícia Geoparku, expozícia lomového dobývania a dobývky na žile Tereza. Je umiestnené západne od centra mesta cca 1 km v smere na Levice. Rozkladá sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger na rozhraní mesta a divočiny. Už 40 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.
Berggericht - Mineralogická expozícia sídli v národnej kultúrnej pamiatke Berggericht na Námestí Svätej Trojice. V tejto budove bolo v roku 1927 zriadené aj prvé slovenské banícke múzeum – Štátne banské múzeum Dionýza Štúra. Expozícia zaujme a poteší nielen mineralógov, geológov a zberateľov minerálov, ale aj všetkých priaznivcov prírody a prírodovedy. Sprístupnená časť štôlne Michal. Expozícia jedinečného "Holubieho kremeňa", ktorý sa vyskytuje iba v oblasti Banskej Štiavnice.
Kammerhof - Baníctvo na Slovensku - Najrozsiahlejšia expozícia v meste prezentuje banícke školstvo, história najvýznamnejšieho banského úradu, galériu banských odborníkov a osobností, ľudové umenie s baníckou tematikou, slávnostný banícky odev. Samotné baníctvo – ťažbu suroviny, objavenie ložiska, geologický prieskum, využívanie pracovných nástrojov, banské mapy, svietidlá, dopravné prostriedky, čerpacie zariadenia a mnohé ďalšie zariadenia, ktoré sa používali pri ťažbe a spracovaní suroviny. Tieto zložité aj jednoduchšie činnosti, ktoré banská práca predstavuje, sú v expozícii prezentované od najstarších archeologických nálezov až po 20. storočie. Viac ako 800 originálnych predmetov, dobové ilustrácie, historické fotografie a mapy a funkčné modely sprevádzajú návštevníka v 9 expozičných celkoch. Spolu s umelecko – historickou časťou v ďalších 5 miestnostiach získa návštevník zaujímavý obraz o baníctve a aj o tom, kam jeho vplyv zasahoval.
Glanzenberg - dedičná štôlňa - Ústie dedičnej štôlne Glanzenberg sa nachádza pri pamätníku padlým v 2. sv. vojne na Kammerhofskej ulici. Najstaršia písomná zmienka o štôlni je z roku 1560. Mala významnú úlohu v počiatkoch ťažby zlatostrieborných rúd na žile Špitaler pod kopcom Glanzenberg. V neskorších dobách mala odvodňovaciu funkciu. Najnovšia sprístupnená expozícia, dedičná odvodňovacia štôlňa, jedna z najstarších v štiavnickom regióne.
Adresa | Kammerhofská 2, 969 01 Banská Štiavnica |
Tel.: | +421 45/69 207 60 |
sbm@muzeumbs.sk | |
WWW: | www.muzeumbs.sk |