0001-IMG_0408

Dudinská päťdesiatka 2020 sa blíži

Najväčší chodecký sviatok, ako toto podujatie mnohí nazývajú, sa bude tento rok konať už 39. raz. Organizáciu Dudinskej päťdesiatky prebral Slovenský atletický zväz (SAZ), ktorý chce kvalitu tohto podujatia nielen udržať, ale aj vylepšiť.

Oslovili sme člena organizačného tímu, Júliusa Korčoka, ktorý nám prezradil, na čo sa môžu návštevníci podujatia tešiť a ktoré známe mená sa 21. marca 2020 predstavia na juhu stredného Slovenska.

Mgr. Július Korčok
Mgr. Július Korčok, riaditeľ pretekov. Foto: Milan Ďuroch

Odkedy sa na 39. ročník pripravujete a čo je na príprave najťažšie?

Príprava podujatia so štatútom mítingu Európskej atletiky (European Athletics) si vyžaduje dlhodobú a precíznu prípravu. O to viac, keďže po dohode s národnými atletickými federáciami sa v rámci Dudinskej 50 uskutočnia aj majstrovstvá Slovenska, Česka, Chorvátska, Poľska, Maďarska a Rumunska a ešte stále rokujeme s ďalšími krajinami. 

Ideálne je začať prípravu hneď po ukončení predošlého ročníka, kedy je, samozrejme, potrebné vyzdvihnúť pozitíva a zosumarizovať nedostatky a tie potom v ďalšom ročníku eliminovať. 

Dudinská 50
Foto: Milan Ďuroch

Prečo organizácia podujatia prešla pod Slovenský atletický zväz?

SAZ ako organizátor mnohých úspešných podujatí na Slovensku (Európsky pohár vo vrhoch 2019, majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu 2017,  mítingy P-T-S a Elán), prevzal taktovku organizácie tohoto významného chodeckého mítingu zhruba na jeseň roku 2019, nakoľko doterajší organizátor, mesto Dudince, sa rozhodlo nepokračovať v úlohe hlavného organizátora Dudinskej päťdesiatky. 

Vznikol nový organizačný výbor, určili sa priority, dohodla sa spolupráca s mestom, naplánovali sme si ciele a postupné kroky. Je nesmierne dôležité pri takomto podujatí správne koordinovať jednotlivé činnosti a zabezpečiť štandard požadovaný EA. Potrebné je množstvo úkonov, ako je certifikovanie trate, pozvanie medzinárodných rozhodcov s najvyšším stupňom kvalifikácie, slovenských rozhodcov a technického delegáta EA, ktorý bude dohliadať na celé preteky a splnenie tých najvyšších podmienok. 

Vytvorenie propozícií podujatia a web stránky je už nevyhnutnosť. Ďalej treba zabezpečiť množstvo drobných, ale veľmi dôležitých úkonov a služieb, ako je registrácia, ubytovanie, preprava, catering, zdravotná služba, časomiera a podobne.

Azda najťažší je boj s časom. Podujatie sa nezadržateľne blíži a práce okolo mítingu je mnoho.

Matej Tóth
Matej Tóth. Foto: Milan Ďuroch

Na ktoré známe mená sa budeme môcť tento rok tešiť?

Môžeme sa tešiť na olympijského víťaza Mateja Tótha, v súčasnosti nášho najlepšieho chodca, ktorý avizoval, že to bude jeho posledný štart na Dudinskej päťdesiatke. Preto bude mať určite tie najvyššie ambície. Výborný Nór Havard Haukenes bude obhajovať minuloročné víťazstvo. O štart na Dudinskej päťdesiatke prejavilo záujem množstvo pretekárov z celého sveta: z USA, Portorika, JAR, Mexika, Kanady, Maurícia, Guatemaly a mnohých ďalších, ktorí budú bojovať o splnenie limitov na olympijské hry do Tokia 2020.

To nám dáva prísľub kvalitného chodeckého predstavenia a možnosť naživo vidieť súťažiť svetovú chodeckú elitu v našom malebnom regióne Hont.