0001-IMG_0159

Kúpeľníctvo

Celosvetovo unikátny prameň na juhu Slovenska 

Kúpele Dudince, a.s. patria k popredným slovenským poskytovateľom kúpeľnej starostlivosti. Základom liečby je minerálny prameň, ktorého zloženie je jedinečné v celosvetovom meradle.  

Liečivé účinky našej vody údajne poznali už starí Rimania – v Dudinciach si návštevníci aj dnes môžu spraviť prechádzku k travertínovým bazénikom v prírode, príznačne nazvaným Rímskymi kúpeľmi. Tie sa nachádzajú len pár minút chôdze od kúpeľných hotelov Rubín a Smaragd, ktoré poskytujú komplexnú kúpeľnú liečbu, ako aj možnosti pre relaxačné, rekondičné či víkendové pobyty. Kúpele sa orientujú na klientelu v produktívnom veku. Tým, ktorí trpia niektorou z indikácií, ktoré sa tu liečia, pomáhajú vrátiť zdravie. Pre ostatných sú vyhľadávaným miestom pre oddych a načerpanie nových síl.


Rímske kúpele - Dudince
Rímske kúpele v Dudinciach

Poloha

Dudince sa nachádzajú na juhu stredného Slovenska, v okrese Krupina patriacom k Banskobystrickému samosprávnemu kraju. Historicky patrili do regiónu Hont. Sú najjužnejšie položenými slovenskými kúpeľmi, ležia len 15 km od hraníc s Maďarskom na rozhraní Podunajskej nížiny, Krupinskej planiny a Štiavnických vrchov. Patria k najteplejším oblastiam Slovenska s najvyšším počtom slnečných dní v roku. Nadmorská výška dosahuje 140 m n. m. Z hľadiska počtu obyvateľov sú Dudince momentálne najmenším slovenským mestom. 

Dudince

Dudinská minerálna voda

Hlavným a najdôležitejším dôvodom záujmu o liečbu v Dudinciach je unikátny prírodný liečivý zdroj – minerálna voda. Vysoká mineralizácia našej vody (5 885 mg/l) a ojedinelá kombinácia oxidu uhličitého a sírovodíka umožňuje liečbu rôznych ochorení súčasne. Pomáha pri liečbe pohybového ústrojenstva, srdcovo-cievnych chorobách, neurologických chorobách a chorobách z povolania. Jej liečivé účinky sa využívajú aj ako prevencia pred týmito ochoreniami.

Dudince
Dudinská minerálna voda

Tajomstvo dudinskej liečivej vody 

Vzájomné synergické pôsobenie oxidu uhličitého a sírovodíka sa využíva pri liečbe pacientov s polymorbiditou (kombinácia ochorení kardiovaskulárneho aparátu s ochoreniami pohybového aparátu a nervovej sústavy). Pri jednom liečebnom pobyte sa práve preto Kúpele Dudince zameriavajú na liečbu napr. ischemickej choroby srdca, stavu po infarkte srdcového svalu, vysokého krvného tlaku, ale aj na liečbu degeneratívnych resp. zápalových ochorení pohybového aparátu a neurologických chorôb.


Ako dudinská voda pôsobí:

Prítomný oxid uhličitý a sírovodík sa pri prenikaní do tela navzájom podporujú. Oxid uhličitý výrazne zvyšuje prekrvenie kože, čo má vplyv na hemodynamiku a zníženie periférnej cievnej rezistencie. Tým dochádza k poklesu systolického i diastolického krvného tlaku. Dochádza tiež k poklesu srdcovej frekvencie, zlepšeniu ekonomiky práce srdca a zlepšeniu reologických vlastností krvi a krvnej plazmy (t. j. zvýšená flexibilita červených krviniek a zníženie nahromadených krvných doštičiek). Resorbovaná síra zo sírovodíka a hydrosulfidu obsiahnutých v minerálnej vode sa zachytáva v spojivovom tkanive tým viac, čím viac je tkanivo poškodené. Okrem toho sírne vody zvyšujú rozšírenie kapilár a artérií. Zvyšujú hladinu vazoaktívnych látok, pôsobia na periférne sympatikové nervové zakončenia. Znižujú pocit bolestivosti a na hemodynamiku pôsobia podobne ako oxid uhličitý.


Ubytovanie v Kúpeľoch Dudince

Liečebné domy Smaragd a Rubín a kúpeľný hotel Minerál zodpovedajú štandardu troch hviezdičiek v rámci kategórie „kúpeľný hotel“. Všetky ponúkajú ubytovanie v jednolôžkových, dvojlôžkových izbách (alternatívne so spojenými alebo oddelenými lôžkami) a apartmánoch. Časť izieb je bezbariérovo riešená. Rubín a Smaragd sú navzájom prepojené spojovacou chodbou, Minerál je od nich vzdialený cca 390 metrov. Niektoré procedúry je možné absolvovať priamo v Mineráli.

Dudince
Apartmán v LD Smaragd

Aktivity a voľný čas

Park a krásne okolie kúpeľných domov sú ideálnym miestom na prechádzky (spoznávanie Dudinských travertínov), korčuľovanie či bicyklovanie. V ponuke sú tiež výlety do blízkych pamätihodností Slovenska i Maďarska. Obľúbené sú aj ochutnávky vín. 

Pocitový chodník
Pocitový chodník

Kúpeľné hotely sa starajú o voľný čas hostí aj po kultúrnej stránke. Neodmysliteľnou súčasťou pobytu sú hudobné večery, tanečné zábavy a v lete aj animačné programy. K dispozícii je knižnica priamo v kúpeľnom hoteli Rubín.


Kultúrne podujatia v LD Smaragd

V letnom období sú príjemným spestrením pre kúpeľných hostí aj podujatia Hontianskeho kultúrneho leta. Medzi ne patrí každoročné Otvorenie kúpeľnej sezóny, Prebúdzanie prameňov či Dudinské vinobranie. 

Dudince
Otvorenie kúpeľnej sezóny

Klienti tiež môžu využiť doplnkové služby (manikúra, pedikúra, kozmetika, kaderníctvo) a zakúpiť si suveníry v priestoroch Zimnej záhrady alebo na recepcii.

Liečivú silu poznali už starovekí Rimania

Rimania si počas pobytu na našom území nenechali ujsť príležitosť liečiť si ňou svoje choroby a zranenia v travertínových prírodných bazénoch, ktoré tu dodnes môžu kúpeľní hostia obdivovať ako pamiatku príznačne nazvanú Rímskymi kúpeľmi.

V stredoveku sa táto voda využívala na liečbu reumatizmu, zápalov očí, kožných ochorení a chorôb tráviacich orgánov – ako sa uvádza v dielach Mateja Bela a profesora von Crantza z 18. storočia.

Okolo roku 1890 zavítali do Dudiniec špecialisti z Viedne. Ich úlohou bolo uskutočniť prieskum prameňov, ktoré sú na základe jeho výsledkov od roku 1894 oficiálne uznané ako liečivé, čo predstavovalo výrazný prelom v šírení povedomia o ich účinkoch. Presvedčil sa o nich aj najvzácnejší hosť – obľúbená cisárovná Alžbeta, známejšia ako Sissi. Druhá z dudinských legiend spomína Cisársku vodu, „miešaný nápoj“ z minerálnej vody a vína, ktorý bol miestnym lekárnikom namiešaný na počesť vzácnej návštevy.

Podzemný poklad Dudiniec sa spočiatku využíval prevažne na pitné kúry – vo fľašiach sa začiatkom 20. storočia dokonca exportoval do Ameriky a Egypta. V rovnakom čase vznikol reklamný slogan „Dudinská liečivá voda, kráľovná minerálnych stolových vôd“ a do prevádzky boli uvedené aj prvé minerálne bazény – jeden dal postaviť vlastník prameňov Hugo Oberndorff pre svoju rodinu, druhý Filip Gutmann, po ktorom vzal bazén a pramene do prenájmu Kálmán Brázzay z Budapešti.


Kontakt

Kúpele Dudince, a.s. (liečebné domy Rubín a Smaragd a kúpeľný hotel Minerál)
Kúpeľná 106, 962 71 Dudince

Email: rezervacie@kupeledudince.sk
Tel: +421 45 550 44 44
Fax: +421 45 550 48 77

www.kupeledudince.sk

facebook: Kúpele Dudince

Priložené fotografie