IMG_2054

Keď internacionáli eliminujú stres a hľadajú dušu, balzam pre vlastné zdravie nechýba

Úvodné foto: Takto sa postavili pred fotoobjektív Igora Svítoka členky JSD v Dudinciach, ktoré otvárali tohoročnú turistickú sezónu. | Foto: Igor Svítok

Ing. Anna Zekuciová je už viac volebných období aktívnou predsedníčkou Jednoty slovenských dôchodcov ( ďalej JSD) v Dudinciach. Spolu s pani Helenou Krajčovičovou, ktorá čo nevidieť pripíše do svojej bohatej životnej kroniky ôsmy  krížik, Helenou Celecovou, ale aj ďalšími svojou neformálnou, prirodzenou aktivitou v prírode otvorili ďalšiu turistickú sezónu. 

 „ Prvú tohtoročnú spoločnú turistickú, pre naše členky a našich členov JSD vlastne zorganizovali Ing. Dagmara Ambrošová práve s Helenkou Celecovou. Podporili ich osobnou účasťou tiež Vierka Tomaškinová či pani Zuzana Uňatinská a tak sa 5. tohoročný májový deň aj oficiálne môže zapísať medzi tie, kedy sme turistikou v prírode eliminovali stres a nachádzali balzam na vlastnú dušu. Znova sme si po čase oživili spomienky priamo v Tesárskej rokline a  ten kto pozná túto nádheru a prírodnú jedinečnosť nášho Hontu vie, že tá dokáže oživovať zážitky vďaka rôznorodému terénu a klimatickým podmienkam v každom čase. Prírodná  atrakcia – Tesárske dúpence všetko násobí. Aj kvalitu balzamu na duši“ zareagovala Ing. A Zekuciová na novinársku otázku v priestranstvách futbalového štadióna Slovana Dudince, kde prišli spolu s H. Celecovou a prekvapením akcie, Igorom Svítokom, zakladateľom Knihy slovenských rekordov, ktorá existuje počínajúc rokom 1998. A čo nám povedal práve Igor Svítok na spomenutom štadióne s fotoaparátom v ruke? Napriek náročnému terénu ani jednej účastníčke krásneho turistického májového dňa dobrá nálada a fyzické sily nechýbali. | Foto: Igor Svítok


„Som prekvapený, že ma tieto dámy priviedli na ďalšiu zaujímavú športovo – spoločenskú akciu po nádhernej , ale i pomerne náročnej turistickej vychádzke, práve tu na futbalové stretnutie Internacionálov Dudiniec s Internacionálmi Bojníc. Tvrdím, že z ideme tu priamo z malého Slovenského raja, do historicky neprebádaného slovenského futbalu internacionálov. Som milo prekvapený aktivitami tu v Dudinciach, lebo vidím aj tu dôchodcov medzi strednou i najmladšou generáciou a na športovisku. Tentoraz futbalovom. Mnoho ľudí chodí eliminovať stres do prírody a hľadať pokoj, teda zdravie pre vlastnú dušu. Ako vidím, viacerí to robia aj futbalom. A robia dobre, že okrem toho upevňujú priateľstvá...“ 

K jeho hodnoteniu dodávame: stretnutia medzi futbalovými Internacionálmi Dudiniec a Bojníc trvajú viac rokov. Naostatok vyhrali Dudince v Bojniciach 6:5, keď , keď už prehrávali 1: 5! 

Ale nie len o výsledkoch sú tieto súboje. Na zápase prítomný viacnásobný akademický majster Československa a Slovenska, bývalý prvoligový futbalista známy hlavne z dresu AC Nitra Ing. Ján Zekucia, dnes 77 ročný, ktorý hrával za vysokoškolské mužstvo Slovenska spolu s Joklom, Daučíkom, Szikorom, Fandelom, Šaňom Nagyom, Krnáčom či Zigom a ďalšími,  toto všetko čo videl a počul, hodnotil takto: 

“Dedovia a babky sa stále aj tu starajú o pravidelný pohyb našich rodín.  Máme tu vo futbale rodokmene. Budem konkrétnejší. Vo futbalovej bráne chytali futbal za Dudince traja Fabiánovci. Starý otec Fabián sa na svojho vnuka Braňa, ktorý robí robinzonády medzi žrďami dnešných internacionálov Dudiniec pozerá z nebíčka, jeho syn Janko Fabián má, tuším 56 rokov a stále príde povzbudiť dnešnú futbalovú mlaď. Máme tu Kováčovcov z neďalekých Terian, boli a dobre tu hrali futbal Jožko s Milanom Tomaškinovcami a patrilo by sa menovať aj iných. Hľa, tam je veterán Dano Harach, vedľa neho opretý o zábradlie Ing. Edmund Véger a tam zase povzbudzuje Andrej Sitkár, ktorého zo súčasnej futbalovej rodiny, ale aj od susedov nezavolá inak ako Eči. Každý má svoju históriu. Majú ju všetci hráči i diváci.Ba aj 52 ročný rozhodca Peter Dodok.a mladé mamičk s kočiarikmi a svojimi ratolesťami. Trénujú na otvorenie tohtoročnej kúpeľnej sezóny v našom mestečku, ktoré bude 27. mája 2023. A práve tam budú hrať ich deťúrence. V dreoch prípraviek. Vraj prídu aj súperi, prípravka Slovana Bratislava a ďalšie prípravky z prvoligových futbalových oddielov. Ďalšia krásna sprievodná akcia pohybu v Dudinciach.“Brankár domácich Braňo Fabián sa na nedostatok práce v zápase Internacionálov Dudiniec a Internacionálov Bojníc sťažovať nemohol. Tentoraz sa snaží zneškodniť nájazd dvojice hráčov hostí Jarolíma Ondráša a Ľuboša Uhliara. | Foto: Igor Svítok


My sme si ešte zapísali hlavné štatistiky, výsledok a aktérov súboja Internacionáli Dudince – Internacionáli Bojníce 2:5(1:1) Góly: Vankovic, Marcel Vankovic resp. Oršula 2, Hrehuš, Uhliar, Ondráš.

Zostavy: Dudince: Braňo Fabián – Erik Cicko, Ján Barták, Marián Teren – Ivan Sever, Stanislav Bačík, Marek Felio, Marek Vankovic – Marek  Harach, peter Kocka, Erik Vankovic, ďalej hrali: 62 ročný Marián Kováč, Peter paták, Peter Kováč, Adam Benedek. Pre zranenie nenastúpil Michal Kralina, ktorý povzbudzoval  už so spomínanými i nespomenutými prítomnými dobroprajnými divákmi. Napočítali sme ich celkom vyše 100.

Zostava Bojníc:  Jozef Dolog – Miroslav Tadiaľ, Michal Mečiar, Adam Múčka, Michal Jarolím – Marcel Prístavka, Jarolím Ondráš, Lukáš Hrehuš -  Mirolav Rybár – Ľuboš Uhliar – Augustín Petráš. Nastupovali ešte: Marián Szarkozi, Valentín Oršula a Roman Piso.