Cykloturistka

Kúpele Dudince pre každého iné, pre mnohých fantastické a jedinečné!

Úvodné foto: Aj o také obrázky dnes nebýva v areáli Kúpeľov Dudince a.s., núdza. Často v sebe skrývajú veľa pravdy o našich súčasných životoch. Takých, kedy mnohí zvyknú čas nazývať v spájaní s oázou vlastného zdravia. Vďaka vlastnému, zdravému pohybu. | Foto: archív autora

Sadol som si včera dopoludnia, ako penzista, na kvalitný pohár zmrzliny v areáli Kúpeľov Dudince. Neďaleko liečebných domov Smaragd a Rubín. Neviem koľko je v nich v súčasnosti ľudí na liečebno – ozdravovacích pobytoch, ale tí čo sedeli vedľa mňa ma poriadne zaskočili. Viete čím? Vedeli toho o kúpeľných novinkách oveľa viac ako moja novinárska maličkosť. 

Dáma zrelého veku, sediaca za stolíkom vedľa sa zhovárala o novinke, ktorá (budem citovať spomenutú , usudzujem rozhľadenú ženu ) ju poteší. Literárna kaviareň privíta  v spoločenskej sále liečebného domu Smaragd, historika, ktorý bude  , vraj, hovoriť, o pokladoch dudinského okolia. Ešte väčšia bomba pre mňa bola, keď sa dvaja  cykloturisti pristavili tiež na zmrzlinový pohár a viedli medzi sebou aj taký rozhovor: 

„ Fantázia, že tu pre nás, do toho ticha prírody pridali bicykle. Predstav si, že tí starší tam celkom slušne ovládali na tej Lišovskej a Súdovskej cyklotrase  elektrobicykle “ -  začal ten prvý. Druhý mu hneď kládol otázku i pridal i poučenie: „ Je tam aj trasa tretia, Tesárska. Neviem koľko to môže mať spolu kilometrov, ale ja som spokojný“- odznelo vedľa mňa. 

To ma už typická zvedavosť doslova vyhnala od labužníckej zmrzlinovej kvality do vedľajšej Oblastnej kancelárie cestovného ruchu Dudince, aby som sa zvedavo tam opýtal ako to vlastne s tým, čo som vonku počul, skutočne vyzerá? Netajím, a prečo by som to aj tajiť nakoniec mal, osobne poznám pána riaditeľa i tamojšiu marketingovú manažérku Bc. Petru Teťákovú a tak sa jej najskôr pýtam na Literárnu kaviareň. Samozrejme, skôr som poprosil o možnú chvíľku pre starého, zvedavého človeka? Privolila úsmevom, ponúkla mi napriek pracovnému vyťaženiu stoličku a položila pred moje oči  veľmi výstižný plagát, ktorým pozývajú do Literárnej kaviarne Smaragdu na piatok 11. júna toho roku o 16.00 hod záujemcov na prednášku regionálneho historika a publicistu JUDr. Milana Ukropa CSC.,  Téma prednášky: Poklady dudinského okolia. 

Zároveň sa dozvedám, že táto zaujímavá aktivita o historickom regióne Hont a Tekov bude spojená aj s vyprevadením knihy: Čítanie o Honte z autorskej dielne práve JUDr. Milana Ukropa CSC., k čitateľovi. Nedá mi, aby som aspoň úchytkom neprezradil už predčasne čitateľovi, že autor viacero rokov zhromažďuje pramene a fotografie z histórie hontianskeho regiónu, vytvára tým bohatý fond, ktorým dokumentaristicky približuje život obyvateľov kraja medzi Dunajom, Novohradskými vrchmi  a Štiavnickými vrchmi. 

V publikácii „Čítanie o Honte“ iste umožní mnohým nahliadnuť hlbšie do historických zákutí nášho Hontu. 

Ale v spomenutej kancelárii sa dozvedám aj iné, v priestoroch Oblastnej organizácie cestovného ruchu Dudince zriadením požičovne bicyklov, elektrobicyklov a kolobežiek ešte praktickejšie než doposiaľ ponúkli návštevníkom kúpeľov ekologickejšie trávenie voľného času. 

Príklad, ako prezieravosť a kreativita spomenutých pracovníkov OOCR Dudince vychádza v ústrety náročným i menej náročnejším pre tento druh pohybu a pobytu v prírode. Výhodou zapožičania spomenutých bicyklov a kolobežiek je, že k nim požičiavajú všetku potrebnú výbavu a klienti si  nemusia na pobyt nosiť vlastné zariadenia.

Po získaní týchto informácií si vravím, od zmrzlinového pohára občerstvujúcej labužníckej chuti sa vyplatí ísť za poznaním priamo do centra reality. Vyhnali ma práve od toho pohára dvaja kúpeľní hostia. Jeden z nich v debate, ktorú citujem vyššie , keď zostupoval z bicykla, totiž poznamenal aj toto:  

„To naše dnešné čaro a atraktivitu iste prizdobí aj pohár zmrzliny. Včera bola fantastická. Poď, posilníme aj takto telo i myseľ, pripojíme relax a trošku zhodnotíme pozitíva dobre udržiavaných cestičiek, pochválime tak sami seba za krásne chvíle v prírode, ktorej sme sa tu takto doposiaľ nedotkli. Nabudúce zoberieme so sebou na pobyt aj rodiny“...

Asi budem chodiť za ľudskou múdrosťou, bystrosťou a úprimnosťou do areálu kúpeľov Dudince častejšie s redakčným blokom. Človek tam stretne veľa ľudí, ktorí žijú zdravým životom len preto, lebo takým životom žiť chcú a nielen existovať. Vlastne, preto aj také riadky s takým titulkom.