0027-DSC00442

Foto: undefined

Lisovňa olejov v Súdovciach

Z čoho všetkého ste už ochutnali olej? V malej hontianskej obci ho totiž vyrábajú naozaj z kadečoho. Miestna lisovňa je nielen miestom, kde si človek oleje kúpi, ale vďaka ochotným majiteľom sa o ich výrobe aj veľa dozvie.

Olej Hont Súdovce
Olej Hont Súdovce | Foto: Milan Ďuroch

Navštíviť lisovňu olejov v Súdovciach je zážitok. Návštevníkov nevíta strážny pes ani červený koberec, ale gagot husí a príjemné prostredie.


Vrelé privítanie v lisovni Olej Hont | Foto: Milan Ďuroch

Majiteľka Viera Šimčíková každého osobne privíta a usadí do krásne zrekonštruovanej miestnosti, v ktorej dominuje veľká komoda a na nej je položených štrnásť dôvodov návštevy – olejov Hont.


Široký výber olejov | Foto: Milan Ďuroch

Robíme osem základných druhov a šesť ochutených. Najdlhšie robíme repkový olej, od januára 2014 a úplne posledný sme začali vyrábať horčicový,“ povedala majiteľka.

Lisovať oleje neznamená nasypať surovinu do lievika a odísť na pár hodín do obývačky pred televízor. Aby pri výrobe eliminovali škody, ktoré by napáchali cudzie telesá v lise, pri niektorých surovinách sa z výrobne ani nepohnú.


Precízna práca v lisovni | Foto: Milan Ďuroch

Niektoré suroviny idú pohodovo, no pokiaľ robíme napríklad orechy, tekvicu alebo konope, tak sme stále tu, aby sme videli a nedosypali veľa. Často sa to chodí aj kontrolovať, aby netlačilo ďalej šnek, aby sa tam nezlomila poistka,“ priblížila Vierka.


Pani Vierka vás prevedie celým procesom spracovania a výroby oleja | Foto: Milan Ďuroch

Práca s lisom je náročná. Vstupné suroviny musia byť kvalitné, aby aj olej bol taký, ako má byť. Prvotriedny a delikátny. Aj preto niektoré suroviny ručne preberajú, aby do lisu nespadlo niečo, čo tam nemá byť. „Našli sme už všeličo. Napríklad šrób z okuliarov alebo 20 centov.“ 


Pútavý výklad pre návštevníkov | Foto: Milan Ďuroch

A ako rodáčke z Podpoľania napadlo podnikať v malej hontianskej obci s olejmi? Keď sa s manželom vrátili z Nemecka na Slovensko a prerobili svoj vysnívaný dom v Súdovciach, zamestnali sa v gastronómii.

Viera Šimčíková
p. Vierka Šimčíková | Foto: Milan Ďuroch

Pri svojej práci však mali problém zohnať kvalitný, za studena lisovaný olej, ktorý by bol zo Slovenska. Tak si ho začali vyrábať sami. Bolo to na jeseň v roku 2013. 

Kvalitné oleje z Olej Hont

Kvalitné oleje z Olej Hont | Foto: Milan Ďuroch

Odvtedy sú oleje Hont známym produktom a výrobňa v Súdovciach vyhľadávaným miestom na výlety.


Foto: Milan Ďuroch

Počas ochutnávky repkového oleja, oleja z vlašských orechov či oleja makového sa hostitelia podelia aj o ich účinky na zdravie a množstvo tipov do kuchyne.


Kvalitné oleje z Olej Hont | Foto: Milan Ďuroch

Lisovňa olejov je jednoducho zaujímavým miestom v Honte s priateľskou atmosférou, ktoré stojí zato navštíviť.Domáca horčica | Foto: Milan Ďuroch


Olej Hont

Súdovce  44

e-mail: info@olejhont.sk

Otváracia doba: sledujte stránku www.olejhont.sk