4

Oberačka po sebechlebsky – festival vína, dobrého jedla a kultúry

Jesenné obdobie patrí rôznym jarmokom a festivalom. Koniec septembra je známy aj oberaním hrozna a jeho spracovaním. Aj preto sa každoročne v pamiatkovej rezervácii Stará Hora organizuje podujatie Oberačka po sebechlebsky, ktorú pravidelne navštevujú tisícky ľudí.

Tento festival burčiaku či mladého vína je obľúbený nielen medzi domácimi. Pravidelne sem chodia návštevníci z celého Slovenska. Ak ste ešte o Oberačke po sebechlebsky nikdy nepočuli, jeho filozofia nie je zložitá. Ide o festival vinohradníctva, ľudovej gastronómie, cestovného ruchu a samozrejme zábavy. Ľudia z celého Slovenska sem prichádzajú za bohatým programom, ale aj krásnym prostredím. Tento rok originálna vinohradnícka oblasť vyplnila miesto v kalendári poslednú septembrovú sobotu. Viakorp Oberačka po sebechlebsky, ako sa akcia oficiálne nazývala, ponúkla návštevníkom bohatý kultúrny program a 40 otvorených pivníc. Okrem kvalitného burčiaku alebo vína boli prichystané rôzne remeselnícke stánky, občerstvenie, kolotoče pre deti a množstvo iného sortimentu. 

Ľudia si mohli užiť skvelé folklórne skupiny ako Čeľadania, Praslica, Železiar a mnohé iné. Okrem folklórneho programu vo večerných hodinách na pódium vystúpila aj hudobná skupina Duchoňovci, speváčka Zuzana Smatanová a je skupina a potom populárne Helenine oči a Gipsy Čáve. V nočných hodinách publikum roztancovala skupina Cherry Street. Ani občasné dažďové prehánky nerozohnali ľudí domov. Skvelá zábava dominovala počas celého večera a spev a tanec umocňovali skvelú atmosféru na tomto festivale. 

Vedeli ste, že...

... Stará Hora je vinárska osada v prekrásnom a pokojnom prostredí južného okraja Štiavnických vrchov, patriaca do obce Sebechleby, ktorá bola v roku 1981 zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry Slovenska.

Autorka textu a fotografií: Alžbeta Tomašovicová

Priložené fotografie