null

Úvodné foto: Toto našli dobrovoľníci na odpočívadle za Krupinou | Foto: Richard Sýkora

Odpad patrí do smetiaku, nie do prírody !

S roztápajúcim snehom sa v blízkostí  obcí, ciest či odpočívadiel objavujú čierne skládky,  ktorými si z nepochopiteľných dôvodov znehodnocujeme náš životný priestor a devastujeme životné prostredie.

O to viac nás tešia rôzne občianske aktivity, ktoré pomáhajú tento problém riešiť.

Zaujala nás nedávna inicitíva p. Mittera, konateľa spoločnosti BlueClean s.r.o., ktorý sa rozhodol reagovať na facebookový podnet a s priateľmi vyčistil odpočívadlo pri Hanišbergu za Krupinou.

Imrich Mitter

Imrich Mitter, iniciátor myšlienky | Foto: Milan Ďuroch

Prezradil nám:

"K nápadu som prišiel spolu so svojou partnerkou. O čiernych skládkach sa vie aj sa o nich hovorí, ale sa nič nerobí, tak som si povedal, že je na čase to zmeniť."

Kto každý vám bol nápomocný?

"Ako som už spomínal vyššie nápomocná mi bola hlavne moja partnerka, ktorá ma v mojich súkromných, ale aj pracovných aktivitách podporuje. Ďalej sú to známi a zamestnanci mojej firmy.

Nemôžem zabudnúť na p. primátora Krupiny Ing. Radoslava Vazana, ktorý je touto iniciatívou nadšený, ako aj starostovia okolitých obcí."

Môžu sa k vám môžu pridať ďalší dobrovoľníci? Ak áno, ako?

"Samozrejme môžu a budeme radi. Túto aktivitu chceme robiť v rámci celého okresu a časom uvidíme, či to bude reálne robiť v rámci celého Slovenska. Preto som rozhodnutý založiť Občianske združenie, aby tento nápad a iniciatíva dostala čo najväčšie rozmery v rámci Slovenska, pretože je určite všade veľa odpadu, ale hlavne veľa ľudí, ktorí sa nechcú len prizerať, ale aj byť nápomocní.

Hlavne chceme osloviť aj firmy, ohľadom pomoci pri tomto nápade, či už darovaním vriec, náradia a pod."

Čo máte v pláne v najbližšiej dobe?

"V najbližšej dobe sa ide odstrániť čierna skládka v obci Sebechleby, na ktorú som sa bol pozrieť dnes so starostom obce Martinom Schvarcom. Už máme nahlásene skládky asi v 5 obciach a to sme len teraz začali, čiže som si istý, že táto iniciatíva je odsúdená na úspech.

Ďalšia iniciatíva je v spolupráci so Slovenskou poľovníckou komorou „ Čistý revír = čistá príroda“, keďže v našich radom máme aj poľovníkov medzi ktorých sa radím aj ja a sám vidím, aký neporiadok je v našom revíry. Táto akcia bude v spolupráci s  „ PZ KUKUČKA Krupina“."


Čo si myslíte o takomto znečisťovaní prírody, aké myšlienky Vám prichádzali na rozum počas čistenia  a čo by ste odkázali ľudom, ktorí nám zanechávajú takéto "dedičstvo" ?

"Pri riadení skládky mi ide veľa myšlienok po rozume, ale hlavne to, aké IQ musí mať človek, ktorý toto dokáže. Hovorí sa, že sme najinteligentnejšie stvorenia na planéte, ale nad týmto tvrdením niekedy pochybujem. 

A čo by som im odkázal? Odpoveď je asi o riadok vyššie, pretože hlúpemu človeku nepomôže žiadny odkaz, aby pochopil, že odpad patrí do SMETIAKU a nie do prírody."

Ďakujeme  p. Mitterovi za rozhovor a za redakciu veríme, že v budúcnosti bude naša príroda stále čistejšia. Veď stačí, keď začneme každý od seba.

Takto vyzeralo odpočívadlo pred a po vyčistení: