0009-DSC02124

Spanie na včelách v Uňatíne

Mladá rodinka z Uňatína pripravila pre návštevníkov Hontu zaujímavú atrakciu – môžete navštíviť ich „panstvo“ a ak sa vám tu zapáči, môžete tu aj prespať, pričom vás uspí bzukot najpracovitejších živočíchov na svete.

Marek bol „mestský typ“ človeka, ktorý prácu na hospodárstve skôr obdivoval ako ju reálne vedel vykonávať a o včelách toho veľa nevedel. Lucia, naopak, „pochádza“ z tretej generácie včelárov. A svoju vášeň preniesla aj na Mareka, ktorý sa naučil všetko, čo na túto prospešnú záľubu treba vedieť.


Lucia a Marek Turákovci | Foto: Milan Ďuroch

A spolu s Luciou ju posunuli ešte ďalej – propagujú význam včiel nielen cez produkty, spanie na včelích úľoch, ale pripravujú aj workshopy či malý rodinný podnik, ktorý bude produkovať kvalitné a ekologické ovocie a zeleninu.


Foto: Milan Ďuroch

„S Marekom sme začali včeláriť v roku 2017, keď na narodky dostal 1 prázdny úľ. Na konci 1. sezóny ich mal 4 – čiže 4 rodiny. Momentálne máme 40 rodín, zakladáme si novú chovnú líniu Skláriek – je to génová línia matiek,“ povedala Lucia. Spolu s manželom založili aj občianske združenie UnMedy, ktoré sa bude venovať osvete včelárenia a novým mladým včelárom. 

Spanie „na včelách“


Foto: Milan Ďuroch

Ak budete mať cestu okolo, určite sa zastavte na návštevu. Môžete si oddýchnuť, posedieť na včelích úľoch, dokonca tu aj prespať. O jedlo sa postarajú domáci – menu zostavujú ich deti a je naozaj originálne, z kvalitných lokálnych surovín a pripravené s láskou.


Do toho všetkého si predstavte upokojujúci a terapeutický bzukot usilovných včiel a ideálne miesto na výlet je na svete. Navyše tu dokonale vypnete – v domčeku nie je elektrina, takže mobil či počítač si tu nenabijete. Ale ako sa píše na ich webe, „kto by si niečo také na takéto miesto bral?“


Foto: Milan Ďuroch

V hlave nosia veľké projekty

Marek a Lucia usilovne pracujú na tom, aby včelárenie a jeho význam šírili čo najďalej. „Okrem predaja medu a produktov ponúkame aj prenájom úľa u nás vo Včelohrade či prenájom úľa do záhrady za účelom opeľovania či zaškoľovanie včelárov,“ približuje Lucia.


Foto: Milan Ďuroch

A tak ak náhodou budete rozmýšľať, čím obdarovať svojho blízkeho, spomeňte si na tieto možnosti a buď ho sem zoberte, alebo mu prenajmite úľ – pomôžete tak zaujímavej myšlienke. Mimochodom, na tomto mieste sa platí v USK mene. Aká to je? Nuž, to zistíte až keď sem prídete. 


Foto: Milan Ďuroch


Viac nájdete na https://www.unmedy.sk/