0005-DSC03006

Tulene na Bebrave

Zdá sa vám, že sa v poslednom čase akoby vrece roztrhlo s otužilcami? Niečo na tom bude, otužovanie na Slovensku totiž zažíva renesanciu. Na sociálnych sieťach teraz v zimnom období často vídať fotografie skupín otužilcov, tzv. ľadové medvede z rôznych kútov Slovenska. Aj na viacerých webových portáloch sa podchvíľou objavujú články o otužovaní či rozhovory so skúsenými otužilcami.

Tento zvýšený záujem neobišiel ani Krupinu. A asi nepreženieme, ak napíšeme, že v širšom okolí je možno aj tridsať ľudí, ktorí sa chodievajú viac-menej pravidelne otužovať na otvorenú vodu.

V Krupine je isto najobľúbenejším a možno aj jediným miestom, kde sa ľudia v zime kúpu, priehrada Bebrava nad mestom. Jednou z viacerých skupín, ktoré sa tam chodievajú pravidelne kúpať, sú aj Krupinské tulene. Z jednotlivcov, ktorí sa chodievali otužovať už dávnejšie, sa vytvorila skupina minulú zimu. Momentálne má desať členov a najmladší má desať rokov. Schádzajú sa zvyčajne každú nedeľu okolo obeda, no niektorým členom je to málo a dohodnú sa na kúpaní aj v priebehu týždňa.

Otužilci na krupinskej priehrade

Otužilci na krupinskej priehrade - december 2020 | Foto: Milan Ďuroch

A o čo pri otužovaní ide? Najvyšším benefitom je bezpochyby zvýšená imunita, no ďalšími sú lepšie zvládanie stresu, pevnejšia vôľa, lepšia termoregulácia aj v lete či rýchlejšia regenerácia po športovom výkone. Začať sa dá v každom veku, no ak ste už starší alebo v nejakej zdravotnej rizikovej skupine, poraďte sa najprv o otužovaní s lekárom. Najlepšie je začať tak, že sa koncom leta neprestanete kúpať, ale postupne, ako sa na jeseň voda ochladzuje, tak pokračujete ďalej v plávaní.

Pomôcť môžu aj studené sprchy doma. Kvôli bezpečnosti je však lepšie nekúpať sa v studenej vode sám. V partii skúsenejších otužilcov vám aj poradia a podporia vás.

Otužilcov sme našim objektívom pristihli vo vode, ktorá mala teplotu 4 stupne: