foto700-795x385

V čistej prírode ľudia s čistým svedomím a dobrom pre všetkých

Foto: Milan Paprčka | Text pod foto: Pohľad na súčasné Dudince a okolie z vtáčej perspektívy.

Napriek tomu, že nie som obyvateľkou Hontu patrím medzi tých, ktorí nedajú na prírodu Hontu dopustiť. Pri mojich návštevách regíónu ma oslovuje čistota ovzdušia, čistota prírody, o ktorej síce nemôžem tvrdiť, že je neporušená, ale zásahy človeka do nej sú veľmi citlivé.

Navštívila som okrem iného oblasti Krtíšska, Želiezoviec, ale hlavne Dudiniec a okolia. Veľmi som uvítala možnosť, podeliť sa o tu krásu a pokoj, ktoré tu návštevník dostáva, lebo propagácia dobra so zdravím úzko súvisia. Teraz, keď som tu v týchto dňoch, veľmi ma v Dudinciach oslovujú vykosené trávniky, vysadené kvetinové záhony,  majstrovským strihom upravené živé ploty a kry.

Včera, kráčajúc z wellness kúpeľného domu Rubín som počula od dvoch okoloidúcich, že tá čistota, ktorá tu oslovuje, akoby vstupovala do ľudských duší. Pochvaľovali si podobne ako moja maličkosť pokoj na duši, priateľstvo, ochotu komunikovať, nepísané to symboliky, ale dnes doslova potreby spájania sa nás – ľudí. Spájania sa pre naše dobro na tejto zemi. O to nebeské sa môže návštevník Dudiniec starať dokonca v dvoch krásnych chrámoch tak – rímsko – katolíckej ako i evanjelickej cirkvi. Je podľa mňa veľmi potrebné dotýkať sa dobra slovom a vlastným srdiečkom.

Oceňujem magazín Náš Hont, ktorý povyšuje regionálne úsilie na príklad komunikovať so širokým spektrom ostatných v kúpeľoch na viaceré zaujímavé témy. Veď dnes počujete v Dudinciach hodnotné rozhovory v regionálnej reči, ale i spisovnej slovenčine, ruskom a ukrajinskom jazyku, v jazyku českom či maďarskom, ba dokonca často i v jazyku nemeckom. Dôkaz, že funkčné slovo zbližuje, spája, skultúrňuje, uzdravuje naše životy.

Možno to bude pre vás úsmevné, ale mne sa zdá, že čas tu plynie pomalšie, človek tu prežíva viac pokojnejších chvíľ, teda skutočne viac oddychuje. Nadštandardné služby či už v samotných kúpeľných domoch, alebo aj na letnom kúpalisku mnohí berú ako samozrejmosť. S úplnou samozrejmosťou sa často osobne stretávam aj v komunikácii a ochotou domáceho obyvateľstva. Viem, ako sa počas horúčav v pote tváre rodí úroda na slovenských poliach a políčkach, v blízkosti rodných domcov. O to viac si vážim obrobené vinice, ktoré v širokej ponuke histórie dotvárajú jedinečný kolorit, o ktorom sa mi chce aj verejne diskutovať.

Regíón Hont je oázou ticha, pokoja, krásnych farieb i širokého spektra pracovitých ľudí.

Mária Marciová, dopisovateľka magazínu Náš Hont.