null

Úvodné foto: Nová svetová rekordérka v atletickej chôdzi, Kimberly Garcíóva Leónova z Peru tesne potom, čo prešla cieľom Dudinskej päťdesiatky na 35 km trati v Dudinciach 25. marca 2023 v čase: 2:37:44 hodiny. Táto radostná správa išla hneď po dosiahnutí tohto svetového rekordu z Dudiniec do celého sveta. | Foto: Ján Miškovič

Z Dudiniec, raja atletickej chôdze, výsledky letia do celého sveta

V poradí – na 42. ročníku atletickej chôdze v Dudinciach, alebo ak chcete – vo svete známej Dudinskej päťdesiatky, ktorú založil so svojimi pomocníkmi Juraj Benčík, už roky svetovou odbornou verejnosťou uznávaný trénerský mág tejto atletickej disciplíny, bol tiež v obotu, 25. marca 2023, v raji tohto úžasného defilé špičkových chodcov sveta – z až neuveriteľných 32 krajín, ale už aj na to sú v kúpeľných Dudinciach, a právom, zvyknutí.

Nám, z portálov Región Hont a Duklasport.sk,  ale tiež z printového média Slovenskí velikáni, práve jeden z ďalších velikánov svetovej atletickej chôdze, Mexičan Raúl GONZÁLEZ RODRÍGUEZ, keď sme spolu s ním mohli, opäť po čase, chvíľu sledovať zaujímavé súboje na 20 km trati a 10 km trati pre juniorov, okrem iného, povedal:

„Dudince nedostali svetový rekord v podaní Peruánky Kimberly GARCÍA LEÓN náhodou. Je to odmena za to, že Slovenská republika ponúka výsledkami svojich chodcov, trénerskou metodikou, ale i oduševnením pre túto atletickú disciplínu, svetu atletické „chodecké nebo“. Aj dnes sa tu zišlo veľa skvelých športovcov, reprezentantov v atletickej chôdzi, z mnohých krajín sveta."

Azda len na LOH, MS a Svetovom pohári je vidieť medzi dospelými taká špička pretekárov. Tam ale, nepreteká s takým oduševnením mládež, ba ani deti, ktoré s atletickou chôdzou začínajú či dokonca veteráni. A tu ste ich mali v podaktorých kategóriách detí, dorastencov či juniorov aj zo 6 či viacerých krajín sveta! Mali ste tu, na tomto podujatí dnes, celkom 7 národných šampionátov na 35 km trati. A mnohí pretekári, takmer v každej kategórii, podali skvelé výkony.

Nakoniec to ocenil vo svojom vystúpení pre športovcov, funkcionárov a verných priaznivcov tejto atletickej disciplíny, i 4-násobný olympijský víťaz (Atlanta, Sydney a Atény na 50 km a v Sydney aj na 20 km), 3-násobný majster sveta a 2-násobný majster Európy v atletickej chôdzi, Poliak Robert Marek KORZENIOWSKI, ktorý do mikrofónu, vo svojej rodnej reči, ktorej sme rozumeli, prisľúbil, že o rok príde zas! Nádherné slová.“

Tie v podaní Raúla GONZÁLEZa RODRÍGUEZa, bývalého ministra športu v Mexiku, tiež olympijského víťaza z Los Angeles na 50 km trati a strieborného na 20 km, okrem iného zároveň pretekára v atletickej chôdzi, ktorý v roku 1978 vytvoril svetový rekord na 50 km trati časom 3:41:20 hod. a s ktorým sme sa mali, po prvý raz, možnosť osobne porozprávať ešte na MS v japonskej Osake, sú tiež dominantné.

Nás motivovalo, v tomto komentári, najmä, venovať sa výsledkom a účasti detí a mládeže na 42. ročníku Dudinskej päťdesiatky a okrajovo aj veteránom.

Prečo? Celkom bolo na štarte, v tomto spomenutom ročníku, 256 pretekárov, a z nich mládeže, teda od U12 po juniorov a juniorky, vrátane tejto vekovej kategórie, nastúpilo v Dudinciach na štart krásnych 114 mladých adeptov atletickej chôdze.

A to z nášho najúspešnejšieho atletického klubu BCF Dukla, aj na 42. ročníku Dudinskej päťdesiatky, neštartovali pre choroby takí kvalitní a talentovaní chodci a chodkyne, ako Kristína Zámečníková, iste jedna z kvalitných pretekárok na 5 km trati a ani Lukáš Rosenbaum, študent Strednej športovej školy v Banskej Bystrici, ktorý by iste dokázal v zdraví zvádzať zaujímavé súboje na 10 km trati či žiačka Simona Holecová, ktorá by si v silnej konkurencii iste vyskúšala 1 km. Nuž, stalo sa.

Podobne, ako pri neúčasti talentovaných pretekárov a pretekárok z atletických klubov Martina a z Košíc. Je pravda, že tí už absolvovali prednedávnom sústredenia v Turecku, kde si Karin Devaldová z Košíc, spolu s Tomášom Mencelom z Atletického klubu Martin, splnili limity na ME juniorov do Jeruzalema.

Ale tie si kvalitnými výkonmi poplnili mladí reprezentanti Slovenskej republiky aj v Dudinciach a to dokonca za ovácií domáceho publika a tiež v silnej zahraničnej konkurencii. Veď v mládežníckych kategóriách boli na štarte napríklad v kategórii U16, kde vyhrala dorastenka Tamara Indrišková (AK AŠK Slávia Trnava, tréner Ľ. Žambokréthy), ktorá sa za čas v cieli 24:53 minúty tešila z limitu na EYOF v Maribore.

Iste ju potešilo i to, že porazila kvalitné pretekárky z Rumunska, Maďarska, Írska, Litvy, Poľska či Česka. Aj v mnohých ďalších kategóriách boli kvalitní pretekári či pretekárky, teda aj silná zahraničná konkurencia.

Napríklad na 10 km trati to bol Nemec Arvid KOCKEL, ktorý skončil 2. za našim víťazným Filipom Krestiankom, ktorému v cieli namerali čas 43:38 min. Filip vyhral, hoci hlavne Mexičan Ángel MONTES De OCA VÁSQUEZ z Mexika bol horúcim favoritom č. 1.

Na štvrtkovom poludňajšom rozchodení sa, na trati v Dudinciach, nám jeho tréner, mimochodom bronzový medailista na MS v Aténach v roku 1997 Miguel ÁNGEL RODRÍGUEZ prezradil, že jeho zverenec už dokázal ísť 10 km za 42 minút. My sme mu povedali, že náš Jožko Pribilinec išiel ako junior túto trať dokonca pod 42 minút. Sympatický Miguel, hovoriaci trochu aj po slovensky, zareagoval:

„To bol ale Pribilinec. Skvelý pretekár!“

Ángel MONTES De OCA VÁSQUEZ skončil v Dudinciach až 3., pred ďalším nemeckým pretekárom a 5. do cieľa prišiel aj s podvrtnutým členkom (heroickým výkonom), ešte vo štvrtok v škole, náš ďalší talentovaný chodec Jakub Bátovský. Všetci spomínaní z tejto vekovej kategórie splnili limit do Jeruzalema na ME juniorov. Podobne si úspešne počínala Alžbeta Ragasová(AK Spartak Dubnica, tréner Martin Pupiš), ktorá si presne o celú 1 minútu zlepšila osobný rekord na 1:40:48 hod. a skončila 11. a splnila aj limit na ME do 23 rokov (1:48:00 hod.) vo fínskom Espoo.

Na prvých miestach, zo slovenských pretekárov, ešte skončil v kategórii U12 vysoko favorizovaný Michal Benčík, ktorý vyhral pred svojím klubovým kamarátom z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica Matúšom Kučerom. Na 3. mieste skončil Adrián Seko z AK Krupina.

V tej istej kategórii u dievčat skončila 1. Zuzana Mokrá pred pretekárkou z Kostariky. Jej meno je Yara Mita CORTÉS a 3. skončila klubová priateľka víťaznej Zuzany Mokrej – Linda Bartková  z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica.


Kostaričanky v Dudinciach. Yara Mita CORTÉS (330) z Kostariky skončila na 2. mieste v chôdzi na 1 km. V strede je jej trénerka Dixiana MENA TORRES a vpravo jej dcéra Noelia VARGAS MENA (84). | Foto: LiveRunning Costa Rica

A pozrime sa, ako „letia“ Dudince do sveta a čo na svojej FB stránke uviedol včera kostarický atletický portál LiveRunning Costa Rica:

„Dnes sa na Slovensku konala Dudinská 50, významné atletické podujatie. Za účasti olympijskej atlétky Noelie VARGAS MENA s časom 1:39,14, so stratou 6 minút v chôdzi na 20 km a Yary Mita CORTÉS, ktorá obsadila 2. miesto v chôdzi na 1 km časom 5:29 min., so stratou viac ako 26 sekúnd. Ide o jej 1. medzinárodnú účasť. V sprievode ich olympijskej trénerky Dixiany MENA TORRES zneli jej slová o výsledku, dosiahnutom túto sobotu na Slovensku: „Som veľmi šťastná…“.

V LiveRunning Costa Rica sme veľmi hrdí na tento výsledok a reprezentovanie tohto športu z Kostariky.“

Na 2. a 3. mieste skončili v kategórii U14 aj Lukáš Kara s Martinom Krupom z ŠK BCF Dukla za víťazným Poliakom Xawerym KORZENIOWSKIm. Ako vidieť, športové bunky sa dedia aj v tomto športe – Benčík, KORZENIOWSKI,…

A z toho istého klubu dominovala v kategórii U14 Dominika Pernická. Za ňou skončila na 2. mieste Dominika Janeková z AK Krupina a 3. Nina Lasicová z MŠK Borský Mikuláš.

V kategórii chlapcov U16 vyhral suverénne Šimon Bátovský z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, pred Čechom Ondřejom PĚCHÁČKom z AC Trutnov a Šimonom Krompaščíkom z Prešova.

Na stupni víťazov mal ŠK BCF Dukla Banská Bystrica svoje zastúpenie aj v kategórii dorastencov U18, kde skončil 2. v poradí Jakub Mažgut. Zvíťazil Clarke SEAMES z Írska, 3. bol Maďar Roland STEFANOVICS zo Sportskoly Miskolc.

Výsledky zaujímavé, komentár a hlavne hymny, ktoré zneli za víťazstvá v národných pretekoch, pripomínali aj hrdosť na vlastenecké cítenie.

Nám to pripomenul, pred štartom veteránov, napríklad aj najstarší účastník podujatia, známy spisovateľ pre deti, básnik Miroslav Kapusta, čerstvý 16-denný člen ŠK BCF Dukla Banská Bystrica (len od 9. marca 2023):

„Prečo idem pretekať? Bude tu domáce publikum, verím, i moji podaktorí čitatelia. Ja som autorom kníh aj pre deti. Prečo aj športom nezbližovať národ, generácie v ňom? Veď chodíme všetci. Vyberme sa aj takto za národnou hrdosťou. Nech aj taká, nie len spisovnou slovenčinou, bude národná hrdosť, vlastenectvo v podaní poeta. Verím, že 5 km trať zvládnem, lebo som sa pripravoval pod trénerskou kuratelou Juraja Benčíka.“Najmä spisovateľ a poet, ale aj náruživý chodec a Ľadový medveď, medzi deťmi známy najmä svojimi knihami a Mikulášom (na tajňáša) – Miroslav Kapusta, pred cieľom chôdze na 5 km v Dudinciach v kategórii Veteráni, vo svojom 1. oficiálnom chodeckom štarte dňa 25.3.2023. Možno aj na zápis v Guinessovej knihe rekordov… | Foto: Miroslav Mokrý

Populárny a známy Mikuláš či Ľadový medveď, aktívny na FB, má toho nachodené neúrekom. Jeho trate sú podrobne zmapované a je spolutvorcom zmeraných okruhov v meste a okolo mesta Banská Bystrica, na jeho samostatnej „vlastnej koži“ či skôr nohách. Vzácna to človečina.

My dodávame, že tento, už aj jeho tréner, teda Juraj Benčík, motivoval pre atletickú chôdzu nie len čoskoro 70-ročného Miroslava Kapustu, ale pred rokmi aj víťazného pretekára sobotňajšej kategórie veteránov Petra Zámečníka, mmimochodom otca, zo zdravotných dôvodov tentoraz neštartujúcej, talentovanej chodkyne Kristíny Zámečníkovej z BCF Dukla Banská Bystrica na 42. ročníku Dudinskej päťdesiatky.

Boli to, vďaka mnohým udalostiam, nádherné preteky, za príjemného občerstvenia, pri zdravom nápoji, s množstvom prírodného vitamínu C z plodov brazílskej čerešne – aceroly. Aj o tom sa živo diskutovalo medzi divákmi a pretekármi na tomto podujatí.


Debata nielen o acerole...Foto: Ján Miškovič

Bodaj by aj nie, keď už roky patrí prírodná, nie chemicky pripravovaná acerola, do nápojového lístka, napríklad aj, mnohých špičkových a úspešných pretekárov Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Takto sa o nej rozprával priamo v ponúkanom stánku spoluautor (vľavo) tohto komentára.

Autori textu: Jozef Mazár + Jaro Šiška